SOFFA, Gustaviansk, 1700-tal.
Vitmålad trä. Rygg samt sidor med spjälor. Kant med hörn fleuroner och bladstav, liknade sargkant. Längd ca 205 cm.
Kraftig slitage och smuts. Dekorbortfall. Senare målning.