Jakaranda och andra träslag. Riklig intarsia. Beslag och listverk av mässing. Skiva av marmor. 3 lådor. Längd 116. Djup 51. Höjd 84 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. 1 nyckelskylt saknas.