DAMARBETSBORD, Empire, 1800-talets första hälft.

Björk och inläggningar i geometriska former samt bårder, rektangulär skiva med snedställda hörn, två lådor i sarg, nyckelbricka infälld, sköldform i ben, utåtsvängda ben kopplade med platta, hjultrissor. Längd 88 bredd 58 höjd 76 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Lätt slagen skiva. Ett ben med lagningar. Fanerlagningar.

Provenance

Enligt uppgift första ägaren Emilia Hästsko-Fortuna Breitholz (1803-1894).

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed