FÅTÖLJ OCH SOFFA, IKEA, 1960-tal. Teak och skinn.
Tvåsitssoffa och fåtölj med lösa plymåer. Runda ben med h-kryss. Röd skinnklädsel. Fåtöljens höjd 70, längd 76, sitthöjd 38, djup 82 cm. Soffans höjd 70, längd 130, sitthöjd 38, djup 82 cm.
Slitage. Smuts.
Enligt uppgift inköpt på IKEA i Älmhult 1963.