Kan inte nå servern

Vårens Moderna 560

 
923 föremål
310. Karel Appel, "Te voir marcher est un événement énorme", ur: "La Cirque".
310. Karel Appel, "Te voir marcher est un événement énorme", ur: "La Cirque".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
812. STIG LINDBERG, figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
812. STIG LINDBERG, figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
148. Otto G Carlsund, "Dresdens spektrum: Jokern".
148. Otto G Carlsund, "Dresdens spektrum: Jokern".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
770. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
770. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
341. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
341. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
574. GEORG JENSEN, tobaksburk, Köpenhamn 1945-77, sterling.
574. GEORG JENSEN, tobaksburk, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
68. Olle Olsson-Hagalund, "Kiosken".
68. Olle Olsson-Hagalund, "Kiosken".
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
265. ANDRE LHOTE. Akvarell. Signerad A. Lhote och daterad -31.
265. ANDRE LHOTE. Akvarell. Signerad A. Lhote och daterad -31.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
931. MATTA. Rölakan. 490 x 305,5 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).
931. MATTA. Rölakan. 490 x 305,5 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
105. Ragnar Sandberg, "Badstrand II".
105. Ragnar Sandberg, "Badstrand II".
Klubbat pris 
790 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
385. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
385. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
750. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
750. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
835. TYRA LUNDGREN, fågelunge.
835. TYRA LUNDGREN, fågelunge.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
156. Siri Derkert, Barn (Liv).
156. Siri Derkert, Barn (Liv).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1966.
817. STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1966.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
60. Agnes Cleve, Läsande gosse (Mysig stund).
60. Agnes Cleve, Läsande gosse (Mysig stund).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
381. Serge Poliakoff, "Composition bleue, jaune et grise".
381. Serge Poliakoff, "Composition bleue, jaune et grise".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
827. EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, Bo Fajans/Gefle porslinsfabrik, 1930-tal.
827. EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, Bo Fajans/Gefle porslinsfabrik, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
64. Bror Hjorth, Sovande tiger.
64. Bror Hjorth, Sovande tiger.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. Bror Hjorth, Tjur.
65. Bror Hjorth, Tjur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
66. Bror Hjorth, Lejon.
66. Bror Hjorth, Lejon.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
555. AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
876. AXEL SALTO, bordslampa, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1949.
876. AXEL SALTO, bordslampa, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1949.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
696. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-60-tal.
696. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-60-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
67. BROR HJORTH. Blyerts på papper. Signerad Bror Hjorth.
67. BROR HJORTH. Blyerts på papper. Signerad Bror Hjorth.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
255. ROLAND BIERGE. Olja på duk. Signerad Bierge och daterad -73.
255. ROLAND BIERGE. Olja på duk. Signerad Bierge och daterad -73.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
282. Asger Jorn, Utan titel.
282. Asger Jorn, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
252. André Lanskoy, "La suite d'une conversation".
252. André Lanskoy, "La suite d'une conversation".
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
272. Enrico Baj, "Le couple".
272. Enrico Baj, "Le couple".
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
195. Bengt Lindström, "Kärlek i mars".
195. Bengt Lindström, "Kärlek i mars".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
244. ANDRE LANSKOY. Gouache på papper, sign.
244. ANDRE LANSKOY. Gouache på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
295. EDOUARD PIGNON. Olja på duk. Signerad Pignon och daterad -59.
295. EDOUARD PIGNON. Olja på duk. Signerad Pignon och daterad -59.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
940. MATTA. Rölakan. 418,5 x 150 cm. Eva-Lisa Nordin 1979.
940. MATTA. Rölakan. 418,5 x 150 cm. Eva-Lisa Nordin 1979.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
237. Salvador Dalí, "Le cabinet anthropomorphique".
237. Salvador Dalí, "Le cabinet anthropomorphique".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
101. RAGNAR SANDBERG. Papper uppklistrat på pannå. Sign RS o dat -38.
101. RAGNAR SANDBERG. Papper uppklistrat på pannå. Sign RS o dat -38.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
623. BENGT LILJEDAHL, smörask, Stockholm 2001, sterling.
623. BENGT LILJEDAHL, smörask, Stockholm 2001, sterling.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
857. HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.
857. HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
854. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
854. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
147. Otto G Carlsund, "Apokalyptiskt landskap; Helvetets Paradis".
147. Otto G Carlsund, "Apokalyptiskt landskap; Helvetets Paradis".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
88. Agnes Cleve, I parken.
88. Agnes Cleve, I parken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
590. DAVID-ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Norge 1960-tal.
590. DAVID-ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Norge 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
604. ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.
604. ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
670. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1942, sterling.
670. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1942, sterling.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
872. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
872. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
413. JOSEF FRANK, akvarell.
413. JOSEF FRANK, akvarell.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
96. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
96. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
414. JOSEF FRANK, akvarell.
414. JOSEF FRANK, akvarell.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
725. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
725. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
269. Max Ernst, Illustration till B. Pérets "La Brébis galante".
269. Max Ernst, Illustration till B. Pérets "La Brébis galante".
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
245. EUGENE DE KERMADEC. Olja på duk. Signerad E de Kermadec.
245. EUGENE DE KERMADEC. Olja på duk. Signerad E de Kermadec.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
291. Karel Appel, Utan titel.
291. Karel Appel, Utan titel.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
343. Lucio Fontana, "Teatrino rosso".
343. Lucio Fontana, "Teatrino rosso".
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
128. Stellan Mörner, Interiör med självporträtt från Esplunda.
128. Stellan Mörner, Interiör med självporträtt från Esplunda.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
382. Serge Poliakoff, "Composition carmin, jaune, grise et bleu".
382. Serge Poliakoff, "Composition carmin, jaune, grise et bleu".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
482. BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962.
482. BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. VÄGGRELIEF, stengods, Tyra Lundgren.
837. VÄGGRELIEF, stengods, Tyra Lundgren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
862. ULLA & GUSTAV KRAITZ, oxe, Fogdarp, Förslövsholm.
862. ULLA & GUSTAV KRAITZ, oxe, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
763. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
762. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. Bengt Lindström, "Elds man".
199. Bengt Lindström, "Elds man".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
818. VAS, stengods. Stig Lindberg, Gustavsbergs Studio, 1966.
818. VAS, stengods. Stig Lindberg, Gustavsbergs Studio, 1966.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
820. STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st  "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.
820. STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
929. MATTA. "Falurutan, grön Fabiola". Rölakan. 261 x 185,5 cm.
929. MATTA. "Falurutan, grön Fabiola". Rölakan. 261 x 185,5 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
672. SIGURD PERSSON, halssmycke, Stockholm 1984, smed Madeleine Muhr.
672. SIGURD PERSSON, halssmycke, Stockholm 1984, smed Madeleine Muhr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
724. VAS, glas, graal, Eva Englund, Orrefors 1986.
724. VAS, glas, graal, Eva Englund, Orrefors 1986.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
115. Inge Schiöler, Kostersundet.
115. Inge Schiöler, Kostersundet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.
532. OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
529. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige,  1920-30-tal.
529. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
531. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.
531. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
232. Esperanza Lopez-Montoya, Sittande kvinna.
232. Esperanza Lopez-Montoya, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
459. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
459. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
497. FOLKE FRIBYTER, vitrinskåp, Åfors Möbelfabriks AB, ca 1955.
497. FOLKE FRIBYTER, vitrinskåp, Åfors Möbelfabriks AB, ca 1955.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. Einar Jolin, Stilleben med asiatiska figuriner.
57. Einar Jolin, Stilleben med asiatiska figuriner.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
256. René Genis, "Le coin de table".
256. René Genis, "Le coin de table".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. Olle Bærtling, "Spyl".
190. Olle Bærtling, "Spyl".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
126. Gösta Adrian-Nilsson, "Ynglingen och döden".
126. Gösta Adrian-Nilsson, "Ynglingen och döden".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
454. JOSEF FRANK, etagère, Firma Svenskt Tenn.
454. JOSEF FRANK, etagère, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
131. Erik Olson, Konstnären och hans genius.
131. Erik Olson, Konstnären och hans genius.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
771. SALVIATI, vas, Murano, Italien.
771. SALVIATI, vas, Murano, Italien.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
10. Leander Engström, "Vy över Gränna".
10. Leander Engström, "Vy över Gränna".
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
737. BERTIL VALLIEN, skulptur, "Idol", Kosta Boda 2003.
737. BERTIL VALLIEN, skulptur, "Idol", Kosta Boda 2003.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK