Vårens Klassiska 562

130 föremål
687. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
689. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
691. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
693. SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska   Älvdalen, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
695. BORDSPLATEAU. Sverige, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris
63 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
696. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
703. LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
709. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
714. LEICA IIIf, "Swedish Army" Nr: 822 926. Ca 1956.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK