Höstens Moderna 563

48 föremål
379. PHILIPPE WOLFERS, vas, 1895.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
381. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, (WMF), bordspegel Tyskland, Art Noveau.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
385. WURTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK (WMF), vinkanna, Tyskland, Jugend.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
386. KAYSER-SOHN sannolikt, vaser, ett par, Art Noveau, Tyskland, märkt Kayser.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. HAIDA, takarmatur, sannolikt 1930-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
389. OKÄND FORMGIVARE, karmstolar, 1 par, Italien,  1900-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. CARL HJALMAR NORRSTRÖM, skål, Eskilstuna 1904.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
393. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Herman Bergman, 1920-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. C.G. HALLBERG, takarmatur, 1920-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. OKÄND FORMGIVARE, takplafond sannolikt Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
397. JOSEF EKBERG, tebord, Gustavsberg 1930.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
398. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
399. SIMON GATE, takarmatur, glas, Orrefors, ca 1925.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
400. GUNNAR ASPLUND, taklampa Böhlmarks, Stockholm.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
401. GÖSTA ADRIAN NILSSON, (GAN), fat, Aastrid M Aagesen, Helsingborg 1933.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
402. TYRA LUNDGREN, bord med kakelplattor, Arabia 1928.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
403. CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
404. CARL MALMSTEN, salongsbord, Nordiska Kompaniet, ca 1925.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
405. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
409. CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare".
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet,  Göteborg.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. CARL MALMSTEN, skåp "Island".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK