Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1249VINKANNA, brons. Arkaiserande.5 500 SEK
1250SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.19 000 SEK
1251ORNAMENTDELAR, två stycken, brons. Möjligen Skytiska.3 500 SEK
1252TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.170 000 SEK
1253VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.Återrop
1254BRICKA, brons. Troligen Ming dynastin.4 000 SEK
1255TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin.24 000 SEK
1256TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.Återrop
1257RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.280 000 SEK
1258SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.120 000 SEK
1259GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.Återrop
1261GUANYIN, brons, Ming dynastin.5 000 SEK
1262GUANYIN, brons. Ming dynastin.10 000 SEK
1263VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644).Återrop
1264GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.Återrop
1265GUDOM, brons. Sydostastien, troligen 14/1500-tal.Återrop
1266BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.190 000 SEK
1267BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin.140 000 SEK
1268BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet, Qing dynastin, 17/1800-tal.15 500 SEK
1269FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal.33 000 SEK
1270FIGURIN, brons. Sinotibetansk, med Qianlongs märke, sen Qing dynasti.Återrop
1271FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.Återrop
1272BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.Återrop
1273SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.50 000 SEK
1274SKULPTUR, trä. Qing dynastin.Återrop
1275RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke.6 000 SEK
1276GONG, brons med träställ. Qing dynastin.13 500 SEK
1278HÅRPRYDNADER, tre delar, förgylld metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.15 000 SEK
1279HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.12 000 SEK
1280HÅRPRYDNADER, fyra stycken, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.12 000 SEK
1281SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.26 000 SEK
1282KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).92 000 SEK
1283MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.15 500 SEK
1284BRICKA, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.4 800 SEK
1285VASER, ett par, cloisonne. 1800-talets andra hälft.Återrop
1286TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.7 500 SEK
1287BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.94 000 SEK
1288BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1289HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).18 000 SEK
1290ASK med LOCK innehållande en CABARET, emalj på koppar. Qing dynastin, Canton, 1700-tal.23 000 SEK
1291VAS, cloisonne. Japan, tidigt 1900-tal.3 000 SEK
1292ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin.70 000 SEK
1293BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1294ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.11 000 SEK
1295TEDOSA med LOCK, silver med inläggningar av turkoser, nefrit och korall. Sen Qing dynasti.15 000 SEK
1296BESTICKSETUI, försilvrat tenn och nefrit med inlagda stenar. Sen Qing dynasti.Återrop
1297RUYISPIRA, trä med inläggningar av nefrit, korall, turkos och andra stenar. Qing dynastin, troligen Qianlong.82 000 SEK
1298FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin.Återrop
1299SCHATULL, lack och trä, med SCHACKPJÄSER, 32 stycken, ben och elfenben. Qing dynastin.15 000 SEK
1300SKRIVSET, trä och lack. Japan, tidigt 1900-tal.Återrop
1301SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal.9 000 SEK
1302SKULPTUR, bambu. Qing dynastin.20 000 SEK
1303PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.11 500 SEK
1304BORD, hardwood. Qing dynastin.3 000 SEK
1305ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.Återrop
1306BORD, hardwood. Qing dynastin.30 000 SEK
1307ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.5 000 SEK
1308ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.5 000 SEK
1309BORD, hardwood. Qing dynastin.4 500 SEK
1310PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin.12 500 SEK
1315VRISTSTÖD, elfenben. Qing dynastin.32 000 SEK
1316SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynasti.26 000 SEK
1318FIGUR, elfenben. Sen Qing dynasti, 1800-tal.8 000 SEK
1319SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.12 000 SEK
1320FIGURIN, elfenben. Qing dynastin.Återrop
1321SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji.35 000 SEK
1322NETSUKES, två stycken, elfenben. Japan, Meiji.8 000 SEK
1323NETSUKES, sju stycken, samt BÄLTESSPÄNNE, elfenben, trä samt ben. Japan, Meiji.6 500 SEK
1324NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.17 000 SEK
1325NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.12 000 SEK
1326NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.11 500 SEK
1327PENSELSTÄLL, sten, arkaiserande.Återrop
1328PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.195 000 SEK
1329SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft.70 000 SEK
1330VINOFFERSKÅL, nefrit, sen Qing dynasti.7 500 SEK
1331URNA med LOCK, nefrit. Troligen sen Qing, Qianlongs fyra karaktärers märke.25 000 SEK
1332SKULPTUR, grön sten, sen Qing dynasti.38 000 SEK
1333FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.110 000 SEK
1334VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti.75 000 SEK
1335BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.26 000 SEK
1336VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.20 000 SEK
1337RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.6 500 SEK
1338RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.5 000 SEK
1339PENSELSTÄLL, sten, sen Qing dynasti.37 000 SEK
1340SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal.30 000 SEK
1341OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.Återrop
1342OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal.Återrop
1343RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.145 000 SEK
1344RULLMÅLNING, Qing dynastin.135 000 SEK
1345RULLMÅLNING, Qing dynastin.58 000 SEK
1346RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin.40 000 SEK
1347RULLMÅLNING, Qing dynastin.21 000 SEK
1348RULLMÅLNING, Qing dynastin.39 000 SEK
1349RULLMÅLNING, Qing dynastin.15 000 SEK
1350OKÄND KONSTNÄR, akvarell på papper, porträtt föreställande kejsar Hongwu (1368-1398), grundare av Mingdynastin. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1351Utamaro, TRÄSNITT (5). Shungamotiv, omkring 1790-1805.6 500 SEK
1352Utamaro, TRÄSNITT (4), shunga, omkring1790-1805.6 000 SEK
1353PLAKETT, sten. Qing dynastin.4 500 SEK
1354VIKSKÄRMAR, två stycken, sexdelade. Japanska med kinesiska målningar.Återrop
1355SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin.20 000 SEK