Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
208. COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83.
208. COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
336A. Madonnan med barnet.
336A. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
189A. James McIntosh Patrick, Landsväg i vårlandskap.
189A. James McIntosh Patrick, Landsväg i vårlandskap.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
297A. St Paulus.
297A. St Paulus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
336B. Dianas jakt.
336B. Dianas jakt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
207. Stanislaw Zukowski, Flodkröken.
207. Stanislaw Zukowski, Flodkröken.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
898. TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1330. SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm.
1330. SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
187. Carl Georg Bernhard Schuberth, Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck.
187. Carl Georg Bernhard Schuberth, Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
1271. OLD ISFAHAN. 243 x 152,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
123. Carl Eldh, "Brita".
123. Carl Eldh, "Brita".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
943. HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 7 ct, med grå pärla.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (7).
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (7).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900.
540. LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
473. KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
473. KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
156. Pietro Sormani, Ludvig XIV till häst.
156. Pietro Sormani, Ludvig XIV till häst.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
992. ARMRING, briljantslipade diamanter tot. ca 10 ct.
992. ARMRING, briljantslipade diamanter tot. ca 10 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Thomas John Baines, Viktoriafallen.
194. Thomas John Baines, Viktoriafallen.
Klubbat pris 
780 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
456. BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.
456. BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
851. BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
127. Olof Ahlberg, Diana med pilbåge.
127. Olof Ahlberg, Diana med pilbåge.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Carl Larsson, "Flicka vid räck".
50. Carl Larsson, "Flicka vid räck".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. Regentlängd, 12 st.
240. Regentlängd, 12 st.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
47. Axel Fridell, "Glädjeflickor IV".
47. Axel Fridell, "Glädjeflickor IV".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
531. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
531. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
41. Anders Zorn, "Hindar".
41. Anders Zorn, "Hindar".
Klubbat pris 
6 100 000 SEK
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
133. Christian Eriksson, "Elof".
133. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft.
618. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1032. RING, orange safir, enligt certificat 11.28 ct.
1032. RING, orange safir, enligt certificat 11.28 ct.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
553. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
553. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1165. ÖRHÄNGEN, diamanter 0.40 ct samt odlade pärlor.
1165. ÖRHÄNGEN, diamanter 0.40 ct samt odlade pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1083. ÖRHÄNGEN, droppslipade diamanter tot. ca 4.80 ct.
1083. ÖRHÄNGEN, droppslipade diamanter tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
558. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1117. RING, smaragd ca 3.00 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 2.00ct.
1117. RING, smaragd ca 3.00 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 2.00ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1102. RING,  rubin ca 1.93 ct samt diamanter tot. ca 2 ct.
1102. RING, rubin ca 1.93 ct samt diamanter tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1192. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.20 ct. Kvalitet ca J/SI2-I1.
1192. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.20 ct. Kvalitet ca J/SI2-I1.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
120. John Bauer, "Humpe".
120. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
56. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
56. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
979. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 8.3 mm, samt gammalslipade diamanter tot. ca 0.65 ct.
979. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 8.3 mm, samt gammalslipade diamanter tot. ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1023. HÄNGE, safir (Ceylon) ca 4.75 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 0.75 ct.
1023. HÄNGE, safir (Ceylon) ca 4.75 ct samt briljantslipade diamanter tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
991. BROSCH, cabochonslipad safir samt gammelslipade diamanter tot. ca 3 ct.
991. BROSCH, cabochonslipad safir samt gammelslipade diamanter tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
48. Axel Fridell, "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)".
48. Axel Fridell, "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
413. SEKRETÄR. Österrike, 1800-talets början. Empire.
413. SEKRETÄR. Österrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK