Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1318SEMIANTIK TEHERAN/ISFAHAN. 355,5 x 260,5 cm inklusive en slätvävd kant runt hela matten.95 000 SEK
1319SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm.20 000 SEK
1320SEMIANTIK TEKKE/YOMOUD CHUVAL. 68 x 124,5 (samt 68 cm bakstycke).3 500 SEK
1321ANTIK/SEMIANTIK TIBET. 173,5 x 86,5 cm.15 000 SEK
1322SEMIANTIK TIBET. 153 x 86 cm.Återrop
1324ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.34 000 SEK
1325ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.20 000 SEK
1326SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203 x 144 cm.7 000 SEK
1327OLD TÄBRIS sannolikt. 270,5 x 180 cm, samt ca 2 cm slätväv på varje kortsida.16 000 SEK
1328OLD TÄBRIS. 472 x 331 cm.Återrop
1329ANTIK USHAK. 493,5 x 365 cm.75 000 SEK
1330SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm.20 000 SEK
1331ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.105 000 SEK
1332SKULPTUR, bemålat lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).Återrop
1333FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).35 000 SEK
1334SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-907).11 000 SEK
1335SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).Återrop
1336SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).20 000 SEK
1337SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).8 000 SEK
1338FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).3 500 SEK
1339VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.23 000 SEK
1340VASER, ett par, kramik. Troligen Yuan/Ming dynastin.15 000 SEK
1341KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.12 000 SEK
1342SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.Återrop
1343FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.6 000 SEK
1344VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre.13 000 SEK
1345FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.9 000 SEK
1346VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande. Kina.7 500 SEK
1347SKULPTUR, brons. Troligen, Java, Indonesian, 1300-tal.6 000 SEK
1348KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.35 000 SEK
1349URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.Återrop
1350RÖKELSEKAR, brons. 16/1700-tal med Xuande sex karaktärers märke.30 000 SEK
1351RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin.8 000 SEK
1352VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1353RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644) med sigillmärke.7 000 SEK
1354RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.44 000 SEK
1355RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644).5 000 SEK
1356RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuande sex karaktärers märke.36 000 SEK
1357YTTERFODER, två stycken, brons. Qing dynastin, insides med Xuande sex karaktärers märke.36 000 SEK
1358SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.24 000 SEK
1359VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1360RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.10 000 SEK
1361TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).30 000 SEK
1362SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal.9 500 SEK
1363RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.20 000 SEK
1364RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).12 000 SEK
1365MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).7 000 SEK
1366RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912). Locket bär märkning Lao Tian Li .36 000 SEK
1367VASER, ett par, cloisonné. Qing Dynastin.16 000 SEK
1368VAS med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1369ASK, cloisonné. Qing dynastin.9 500 SEK
1370VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin.18 000 SEK
1371YTTERFODER med TRÄDGÅRDSSKULPTUR, cloisonné, nefrit, korall, bergkristall. Qing dynastin.65 000 SEK
1372TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).26 000 SEK
1373VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).30 000 SEK
1374VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1375GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.46 000 SEK
1376GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).110 000 SEK
1377FIGURIN, förgylld kopparlegering och turkoser. Nepal/Tibet, 1500-tal eller äldre.40 000 SEK
1378BODHISATTVA på MYTOLOGISKT FABELDJUR, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.185 000 SEK
1379BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.520 000 SEK
1380BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.34 000 SEK
1381YAMANTAKA, förgylld brons. Tibet, troligen omkring 1900.360 000 SEK
1382TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.60 000 SEK
1383BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.10 000 SEK
1384BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.11 000 SEK
1385DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.Återrop
1386VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.380 000 SEK
1387TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.70 000 SEK
1388GRÖN TARA, förgylld och patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal.10 000 SEK
1389KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.140 000 SEK
1390BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.16 000 SEK
1391BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.5 000 SEK
1392PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.Återrop
1393VAS med LOCK, nefrit, Kina 1900-tal.145 000 SEK
1394PENSELBAD, nefrit. Kina.11 000 SEK
1395Penselbad, nefrit, Kina.280 000 SEK
1396FIGURIN, nefrit. Kina.20 000 SEK
1397PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal.14 000 SEK
1398VINKOPP, nefrit. Kina.38 000 SEK
1399DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.80 000 SEK
1400VINOFFERBÄGARE, nefrit. Vit. Kina.7 500 SEK
1401FIGURIN, nefrit. Kina.3 000 SEK
1402RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.34 000 SEK
1403FIGURIN, nefrit. Kina.12 000 SEK
1404BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.7 000 SEK
1405FIGURIN, nefrit. Kina.34 000 SEK
1406PLAKETT, nefrit. Kina.6 500 SEK
1407VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.16 000 SEK
1408BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.55 000 SEK
1409FIGURIN, nefrit. Kina.7 000 SEK
1410SKULPTUR, gul sten. Kina.20 000 SEK
1411PENSELSTÄLL, grön sten. Kina, 1900-tal.3 000 SEK
1412PENSELVAS, troligen agat. Kina.6 000 SEK
1413FIGURIN, rosenkvarts. Kina.3 000 SEK
1414ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.Återrop
1415BISKIVA, gråvit sten. Kina.3 000 SEK
1416SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal.5 500 SEK
1417TRÄDGÅRDSKLIPPA, sten. Kina.Återrop
1418SKÅP, lack, Qing dynastin, 17/1800-tal.80 000 SEK