Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1616. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1664-1912).
1616. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1291. HJORT, brons. Ordo, krigande staternas period (481-221 f.Kr).
1291. HJORT, brons. Ordo, krigande staternas period (481-221 f.Kr).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1438. Lin Fengmian, Owl.
1438. Lin Fengmian, Owl.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK