Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1516. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1516. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1512. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1512. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1517. BRICKOR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1517. BRICKOR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1305. BUDDHA, brons. Sakyamuni, troligen Mongoliet, 1800-tal.
1305. BUDDHA, brons. Sakyamuni, troligen Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1565. BUTELJ, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1565. BUTELJ, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
1262. BÄGARE, två stycken, lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1734. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1734. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1468. BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin.
1468. BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1467. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
1467. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1466. BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin.
1466. BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1296. DEKORDELAR, två stycken. Tibet, troligen sent 1800-tal.
1296. DEKORDELAR, två stycken. Tibet, troligen sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1690. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1690. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1278. FAT, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
1279. FAT, keramik. Troligen Sydostasien 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1532. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK