Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
1438. Lin Fengmian, Owl.
1438. Lin Fengmian, Owl.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1724. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlong sigillmärke (1736-95).
1724. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlong sigillmärke (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1276. KRUKA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1276. KRUKA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1679. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).
1679. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1739. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1739. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1560. SERVIS, 48 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1560. SERVIS, 48 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1698. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1698. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1625. PRAKTVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1625. PRAKTVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1695. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1695. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1500. URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700.
1500. URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1645. PILGRIMSKRUS, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1645. PILGRIMSKRUS, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1714. URNA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1714. URNA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1604. SKULPTUR, blanc de chine. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1604. SKULPTUR, blanc de chine. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1580. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1677. PRAKTFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1677. PRAKTFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1691. KANNA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1691. KANNA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1732. TESERVIS, nio delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1732. TESERVIS, nio delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK