Kan inte nå servern

Moderna 578

 
909 föremål
90. Isaac Grünewald, Motiv ifrån Saltsjöbaden.
90. Isaac Grünewald, Motiv ifrån Saltsjöbaden.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
92. Isaac Grünewald, Annalkande oväder, Frankrike.
92. Isaac Grünewald, Annalkande oväder, Frankrike.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
216. Marc Chagall, "Les monstres de Notre-Dame", ur: "Derrière Le Miroir, no 66-68".
216. Marc Chagall, "Les monstres de Notre-Dame", ur: "Derrière Le Miroir, no 66-68".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
82. Axel Nilsson, "Stilleben med lökar".
82. Axel Nilsson, "Stilleben med lökar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
9. ERIC DETTHOW. Olja på pannå. Sign Detthow o dat -24.
9. ERIC DETTHOW. Olja på pannå. Sign Detthow o dat -24.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
158. Mårten Andersson, Speleman.
158. Mårten Andersson, Speleman.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
184. Timo Solin, Kvinna med ormar.
184. Timo Solin, Kvinna med ormar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
248. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
248. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
424. RENÉ LALIQUE, vas, "Formose", Frankrike 1920-tal.
424. RENÉ LALIQUE, vas, "Formose", Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
762. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
762. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
134. Peter Freudenthal, olja på duk. Signerad och daterad 1977 a tergo.
134. Peter Freudenthal, olja på duk. Signerad och daterad 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
721. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
721. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
850. MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR.
850. MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
338. Eugène de Kermadec, "Etude pour 'Le rapport des objets'".
338. Eugène de Kermadec, "Etude pour 'Le rapport des objets'".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
336. Vilhelm Bjerke-Petersen, Kvinna bland moln.
336. Vilhelm Bjerke-Petersen, Kvinna bland moln.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
156. Lennart Jirlow, Blomster.
156. Lennart Jirlow, Blomster.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
135. C GÖRAN KARLSSON. Olja på duk. Sign CGK o dat -96.
135. C GÖRAN KARLSSON. Olja på duk. Sign CGK o dat -96.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
187. Reg Butler, "Study for Italian Girl No. 1".
187. Reg Butler, "Study for Italian Girl No. 1".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
746. IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk.
746. IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
342. André Marfaing, Utan titel.
342. André Marfaing, Utan titel.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
700. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
700. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
26. Ragnar Sandberg, "Badande".
26. Ragnar Sandberg, "Badande".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
83. VERA NILSSON. Olja på duk. Sign VN. Utförd 1935-38.
83. VERA NILSSON. Olja på duk. Sign VN. Utförd 1935-38.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
859. MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF.
859. MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
882. MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.
882. MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
820. CARL MALMSTEN, skåp, Sverige 1958.
820. CARL MALMSTEN, skåp, Sverige 1958.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
278. Joan Miró, "Agora I".
278. Joan Miró, "Agora I".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
277. Joan Miró, "Les armes du sommeil".
277. Joan Miró, "Les armes du sommeil".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
294. Pablo Picasso (Efter), "Nature morte a la langouste".
294. Pablo Picasso (Efter), "Nature morte a la langouste".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
207. Georges Braque, "L'oiseau blanc".
207. Georges Braque, "L'oiseau blanc".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
297. Pablo Picasso, "Vallauris 1956 Toros".
297. Pablo Picasso, "Vallauris 1956 Toros".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
59. Sven X:et Erixson, Motiv ifrån Portugal.
59. Sven X:et Erixson, Motiv ifrån Portugal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
114. Torsten Renqvist, "Röd och vit flod".
114. Torsten Renqvist, "Röd och vit flod".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
120. Axel Kargel, "Ålkistan i Djupvik".
120. Axel Kargel, "Ålkistan i Djupvik".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
888. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.
888. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
418. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, jugend, ca 1900.
418. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, jugend, ca 1900.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
344. Jesús Rafael Soto, "Jai Alai Multiple V".
344. Jesús Rafael Soto, "Jai Alai Multiple V".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
757. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
757. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
758. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
758. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
252. Alberto Giacometti, "Nu debout II".
252. Alberto Giacometti, "Nu debout II".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
597. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1961 & -67, sterling.
597. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1961 & -67, sterling.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
104. Einar Jolin, Stockholms slott i månsken.
104. Einar Jolin, Stockholms slott i månsken.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
707. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn,  modell 2139.
707. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
875. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF.
875. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
57. Ragnar Person, Gårdsauktionen.
57. Ragnar Person, Gårdsauktionen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
863. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF.
863. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
430. GIO PONTI, takarmatur, Venini, Murano, Italien 1945-50.
430. GIO PONTI, takarmatur, Venini, Murano, Italien 1945-50.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
172. Arne Jones, "Nova" (Akumulage-serien).
172. Arne Jones, "Nova" (Akumulage-serien).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF.
864. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
443. DALE PATRICK CHIHULY, objekt, 4 delar, Seattle, USA.
443. DALE PATRICK CHIHULY, objekt, 4 delar, Seattle, USA.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. Axel Kargel, "Hus Sandvik".
119. Axel Kargel, "Hus Sandvik".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
627. HENNING KOPPEL, armbandsur, Georg Jensen, 18k,
627. HENNING KOPPEL, armbandsur, Georg Jensen, 18k,
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
712. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn modell 2139.
712. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn modell 2139.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
334. Amadé Barth, "Nature morte med vit kanna och frukter".
334. Amadé Barth, "Nature morte med vit kanna och frukter".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
261. Fernand Léger (Efter), "La lecture".
261. Fernand Léger (Efter), "La lecture".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
84. Ivan Lönnberg, "Interiör från ateljé".
84. Ivan Lönnberg, "Interiör från ateljé".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
325. Sandro Chia, "Interior Scene".
325. Sandro Chia, "Interior Scene".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
464. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
18. Pelle Åberg, Flicka i hatt.
18. Pelle Åberg, Flicka i hatt.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
266. Henri Matisse, "Charles d'Orleans. Poemes".
266. Henri Matisse, "Charles d'Orleans. Poemes".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. Joan Miró, "Els castellers".
283. Joan Miró, "Els castellers".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
276. Joan Miró, "Le lettré - Rouge".
276. Joan Miró, "Le lettré - Rouge".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
745. ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend.
745. ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
183. Walter Bengtsson, Utan titel.
183. Walter Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. ESTRID ERICSON, "Peruanska Urnan" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952,
668. ESTRID ERICSON, "Peruanska Urnan" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
249. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
249. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
454. WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio 1940-tal.
454. WILHELM KÅGE, drakvalp, Gustavsberg Studio 1940-tal.
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
31. Inge Schiöler, "Mot havet".
31. Inge Schiöler, "Mot havet".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
420. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
254. Alberto Giacometti, "Objet inquiétant II" (Disturbing object II).
254. Alberto Giacometti, "Objet inquiétant II" (Disturbing object II).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Marc Chagall, "L'Ange", ur: "The lithographs of Chagall volume one".
219. Marc Chagall, "L'Ange", ur: "The lithographs of Chagall volume one".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK