Kan inte nå servern

Moderna 578

 
909 föremål
188. Emil Filla, Huvud.
188. Emil Filla, Huvud.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
175. Christian Berg, "Förstudie till Pinjestammar två".
175. Christian Berg, "Förstudie till Pinjestammar två".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
598. WIWEN NILSSON, skål, "Bysantinska modellen", Lund 1947.
598. WIWEN NILSSON, skål, "Bysantinska modellen", Lund 1947.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
10. Eric Detthow, Tjurfäktning.
10. Eric Detthow, Tjurfäktning.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
542. PABLO PICASSO, fat, Madoura, Vallauris 1963.
542. PABLO PICASSO, fat, Madoura, Vallauris 1963.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
526. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
527. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Fernand Léger, "Le puits".
262. Fernand Léger, "Le puits".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
910. MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW.
910. MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
167. Stig Blomberg, Harpspelare med barn.
167. Stig Blomberg, Harpspelare med barn.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
222. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
222. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
916. MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.
916. MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
438. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
438. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
232. Marc Chagall, Ur: "Psalmes des David".
232. Marc Chagall, Ur: "Psalmes des David".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
211. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
211. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
667. CLAES GIERTTA, collier, Stockholm, sannolikt 1960-tal,  (otydlig stämpel), 18k.
667. CLAES GIERTTA, collier, Stockholm, sannolikt 1960-tal, (otydlig stämpel), 18k.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
407. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
407. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
234. Eduardo Chillida, "Gezna III".
234. Eduardo Chillida, "Gezna III".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
559. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.
559. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
558. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Joan Miró, "Danse nuptiale".
272. Joan Miró, "Danse nuptiale".
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
209. Georges Braque (Efter), Les oiseaux bleus, ur: Verve Vol 8, No 31-32.
209. Georges Braque (Efter), Les oiseaux bleus, ur: Verve Vol 8, No 31-32.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
397. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1973.
397. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1973.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
215. Marc Chagall, "Le coq rouge", ur: "Derrière le Miroir no 44-45".
215. Marc Chagall, "Le coq rouge", ur: "Derrière le Miroir no 44-45".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
257. André Lanskoy, "La Genèse".
257. André Lanskoy, "La Genèse".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
212. Marc Chagall, "L'offrande d'Élie", ur: "La Bible".
212. Marc Chagall, "L'offrande d'Élie", ur: "La Bible".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
181. Claes Hake, "Feffe".
181. Claes Hake, "Feffe".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
285. Joan Miró, "Fundació Joan Miro".
285. Joan Miró, "Fundació Joan Miro".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
288. Joan Miró (Efter), "Après l'orage".
288. Joan Miró (Efter), "Après l'orage".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
281. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
281. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
279. Joan Miró, Ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
269. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
269. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
273. Joan Miró, "Fissures".
273. Joan Miró, "Fissures".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
282. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or" (Frontispice).
282. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or" (Frontispice).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Joan Miró, "Lithographe I".
280. Joan Miró, "Lithographe I".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. Joan Miró, Ur: "Le marteau sans maître".
287. Joan Miró, Ur: "Le marteau sans maître".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
306. Pablo Picasso, "Raphaël et la fornarina", ur:  "Séries 347".
306. Pablo Picasso, "Raphaël et la fornarina", ur: "Séries 347".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
303. Pablo Picasso, "Le peintre et la modéle".
303. Pablo Picasso, "Le peintre et la modéle".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
783. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
514. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1923.
390. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1923.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
488. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1950-tal.
488. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
711. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
711. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
724. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.
724. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
708. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
708. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
706. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
771. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
771. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
471. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1972.
471. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1972.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik på papper. Sign Grünewald.
93. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik på papper. Sign Grünewald.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
541. PABLO PICASSO, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
541. PABLO PICASSO, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
485. GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1930-tal, unik.
485. GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1930-tal, unik.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
879. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF.
879. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
786. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
786. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
421. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
557. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1921, design nr 263.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
616. BJÖRN WECKSTRÖM, garnityr, Lapponia, Finland, 18k.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
366. Paul Jenkins, "Phenomena Prime Watch Tower".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
465. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
168. Asmund Arle, Häst som rullar sig.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
515. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
543. PABLO PICASSO, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris 1955.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
517. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK