Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1FAT, porslin. Mingdynastin, Jiajing sex karaktärers märke och period (1522-1566).65 000 SEK
2FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).Återrop
3BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin 1700-tal.3 000 SEK
4BOJAN, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).3 200 SEK
5BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).2 800 SEK
6SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).1 400 SEK
7KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynstin Kangxi (1662-1722). Märke och period.6 000 SEK
8KOPPAR med FAT, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).4 600 SEK
9KOPPAR med FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
10KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).Återrop
11SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). Med Kangxis sex karaktärers märke och från perioden.100 000 SEK
12VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
13VAS, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
14MINIATYRVASER (5), porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
15MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).2 200 SEK
16VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
17TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
18SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).Återrop
19KOPP, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
20SKÅL, porslin, Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke.230 000 SEK
21SKÅL, porslin, Qingdynastin 1700-tal.10 000 SEK
22PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs sex karaktärers märke.3 500 SEK
23VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.4 000 SEK
24KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs fyra karaktärers märke.1 800 SEK
25SKÅL, porslin, Qingdynasti Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
26FAT, ett par. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).3 500 SEK
27FAT, porslin, Qingdynastin 1700-tal.13 000 SEK
28SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).Återrop
29SNUSFLASKA, rökfärgat glas, insidesmålad. Signerad Ye Zhongsan, daterad renzi (1912).Återrop
30SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
31SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
32SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.28 000 SEK
33SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
34SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers rött märke och period (1875-1908).32 000 SEK
35SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).28 000 SEK
36SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal.2 500 SEK
37SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
38SNUSFLASKA, röd lack. Qingdynastin, med Qianlong fyra karaktärers märke. 1800-tal.42 000 SEK
39MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.4 000 SEK
40RÖKELSEKAR, celadon, Longquan. Södra Songdynastin (1127-1279).180 000 SEK
41MINIATYRKRUKA med LOCK, celadon. Mingdynastin (1368-1644).2 400 SEK
42VAS, keramik. Songdynastin (960-1279).18 000 SEK
43SKÅL, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279).8 000 SEK
44SKÅL, keramik. "Henan-ware", Songdynastin (960-279).Återrop
45TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279).3 000 SEK
47TESKÅL, porslin, qingbai. Norra Songdynastin (960-1127).30 000 SEK
48SKÅLFAT, keramik. Cizhou-typ, Norra Songdynastin (960-1127).10 000 SEK
49SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).6 500 SEK
50SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).8 000 SEK
51SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
52BÄLTESSPÄNNE, brons. Zhoudynastin (ca. 1050-221 f.Kr).1 700 SEK
53SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).1 500 SEK
54FIGURIN, förgylld brons. Mingdynastin 14/1500-tal.4 000 SEK
55FIGURIN, förgylld brons. Mingdynastin, 1600-tal.26 000 SEK
56LONGNÜ, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal.22 000 SEK
57BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.26 000 SEK
58TEKOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynstin, Qianlong (1736-95) circa 1745-60.3 500 SEK
59SKEDFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95.3 000 SEK
60TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740.5 000 SEK
61CHOCKLADKOPP med FAT, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).7 000 SEK
62KOPP, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).Återrop
63SKÅL med LOCK samt KOPP, vapenporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).6 000 SEK
64GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).7 000 SEK
65GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).8 500 SEK
66KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
67KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).4 000 SEK
68TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).4 500 SEK
69VAS med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).2 400 SEK
70URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynasty, Qianlong (1736-95).50 000 SEK
71TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr.4 500 SEK
72FIGURIN, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).Återrop
73KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).10 000 SEK
74BUDDHA, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.3 500 SEK
75PENSELVASER, ett par, bambu. Qingdynastin 1800-tal.9 000 SEK
76VASER, ett par, lack. Sen Qingdynasti.8 000 SEK
77PENSELMUGG, elfenben. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
78KOPP, emalj, Qingdynastin 1700-tal.Återrop
79TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912),20 000 SEK
80VATTENDROPPARE, stengods. Choson perioden 1800-tal. Korea.9 000 SEK
81TRÄSNITT (2), Hokusai (1760-1849). Ur serien: Hyaku monogatari, troligen senare tryck, 1800-tal.4 000 SEK
82KOPPAR, ett par, porslin. Kina troligen Republik. Med Kangxis sex karaktärers märke.42 000 SEK
83PENSELBAD, ett par, keramik, Qingdynastin 1800-tal. Med Yongzheng sigillmärke.9 000 SEK
84PENSELBAD, keramik, Qingdynastin 1800-tal.9 000 SEK
85PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal.Återrop
86VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
87PENSELBAD, bisquit. Qingdynastin 1800-tal.3 000 SEK
88SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng sex karaktärers märke (1723-35) och period.520 000 SEK
89SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng sex karaktärers märke och period.145 000 SEK
90SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.14 000 SEK
91VAS, porslin, Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs sigillmärke i rött.30 000 SEK
92VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs sigillmärke.9 000 SEK
93KOPPAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).12 000 SEK
94KOPP, porslin, Qing dynastin 1800-tal. Med Qianlongs sigillmärke i rött.5 000 SEK
95KOPPAR, ett par, porslin. Kina, Republik. Med Qianlongs sigillmärke.130 000 SEK
96VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, daterade Guangxus 34:3 regeringsår, motsvarande 1908.16 000 SEK
97SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).Återrop
98KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Daoguangs sigillmärke.5 000 SEK
99SKÅL, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
100SKÅl, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).Återrop
101SKÅLAR, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop