Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1494BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
1495BORDSSKULPTUR "Chevaux de Marly". Frankrike, 1800-tal.9 500 SEK
1496PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.35 000 SEK
1497PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
1498SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
1499SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.11 000 SEK
1500SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
1501SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.5 000 SEK
1502SALTKAR, två stycken snarlika. Älvdalen, 1800-talets första hälft.4 000 SEK
1503BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.3 800 SEK
1504VAXSTAPELSTÄLL. Sverige, 1700-tal.Återrop
1505PIPHUVUD, av Sophia Isberg (1819-1875).Återrop
1506KONSOLER, två stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1507DOSA. Frankrike, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
1508Francesco Bertos, Attributed to. An Allegorical Group of the Triumph of Religion.Återrop
1510PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.380 000 SEK
1511PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.1 550 000 SEK
1512A MAYAN POLYCHROME TRIPOD CEREMONIAL CHOCOLATE BOWL, late Classic, ca 550-950 A.D.Återrop
1513ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.Återrop
1514ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.10 000 SEK
1515ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.8 000 SEK
1516ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.13 000 SEK
1517SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.24 000 SEK
1518RAM. Barock, omkring år 1700.Återrop
1519GLASMÅLNINGAR, ett par, 1700-tal.Återrop
1520GLASMÅLNING, av Busch och Echtler, Göteborg 1739. Senbarock.6 000 SEK
1521BROSCHYR. "HVITA STJERN LINIEN", GENERALAGENT CARL ERIKSSON, POSTGATAN 34, GÖTEBORG.9 500 SEK
1522POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.2 400 SEK
1523POKALGLAS. Böhmen, 1700-tal.2 600 SEK
1524POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.9 500 SEK
1525POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.4 000 SEK
1526POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.4 500 SEK
1527POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.4 000 SEK
1528POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.7 500 SEK
1529SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.5 500 SEK
1530GLASSERVIS, 37 delar. Gustaviansk stil, 1900-tal.10 000 SEK
1531GLASSERVIS, 48 delar, Kosta Glasbruk, modell "Odelberg".(48).22 000 SEK
1532TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.38 000 SEK
1533FAT, majolika, troligen Urbino 1500/1600-tal.Återrop
1534MÅLNING, porslin. "Rastande Sällskap". Okänd konstnär, bär signatur i nedre vänstra hörnet.22 000 SEK
1535TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal.16 000 SEK
1536TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.22 000 SEK
1537TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.24 000 SEK
1538FLASKA, fajans. Rörstrand, 1735-40.13 000 SEK
1539FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.Återrop
1540FIGURINER, 10 stycken, porslin. Meissen, sent 1800-tal.28 000 SEK
1541KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1730-tal.8 500 SEK
1542KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1755.8 000 SEK
1543KOPP med FAT, porslin. Frankenthal, 1760-tal.4 000 SEK
1543ATALLRIKAR, sex stycken, porslin. Darte Frères, Paris, Empire.Återrop
1544ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.40 000 SEK
1545TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.8 000 SEK
1546TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.18 000 SEK
1547BONBONIERE med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal.5 000 SEK
1548TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.16 000 SEK
1549SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.3 000 SEK