Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1298PARURE i två delar. ARMBAND samt BROSCH/HÄNGE. Tillverkat av Gustaf Dahlgren, Malmö 1872 - 74.16 000 SEK
1299RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct.Återrop
1300ARMBAND med fancy gula diamanter totalt ca 98.00 ct.Återrop
1301RING signerad Bulgari, modell Cerchi shield.Återrop
1302ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld.Återrop
1303RING signerad Cartier, med briljantslipad diamant, 1.00 ct. Kvalitet ca F/VVS2.50 000 SEK
1304RING med briljantslipade diamanter. Mittsten 1.50 ct, kvalitet F/IF enligt IGI cert, samt 0.36 ct pavéfattade diamanter.Återrop
1305RING med gammalslipad diamant ca 2.50 ct, kvalitet ca M-N/VVS.100 000 SEK
1306RING med 24 briljantslipade diamanter i olika storlekar. Totalt 3.30 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H-I/VS-SI.Återrop
1307RING med safir, 1.30 ct, och tsavoritgranater och diamanter.12 000 SEK
1308RING med briljantslipad diamant 1.22 ct. Kvalitet ca I/VVS.60 000 SEK
1309ÖRHÄNGEN med tanzaniter, ca 4.00 ct, tsavoriter ca 2.60 ct och diamanter.Återrop
1310ÖRHÄNGEN signed Garrard, med briljantslipade diamanter, ca 6.00 ct totalt.Återrop
1311HÄNGE med obehandlad safir ca 24.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.Återrop
1312RING med safir 6.81 ct och diamanter 0.85 ct, enligt gravyr.46 000 SEK
1313RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct.Återrop
1314ÖRHÄNGEN med olikfärgade safirer, rubiner, diamanter samt droppformade odlade pärlor.Återrop
1315RING med safir ca 5.50 ct samt åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.13 ct.60 000 SEK
1316ÖRHÄNGEN med safirer, diamanter och South Sea pärlor.17 500 SEK
1317ÖRHÄNGEN signerade Dior, med 10 stycken briljantslipade diamanter, fattade i rörliga ringfattningar.Återrop
1318ÖRHÄNGEN med safirer, ca 0.85 ct, kyaniter, ca 19.10 ct och diamanter, ca 0.60 ct .Återrop
1319RING med briljantslipad diamant 1.95 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H-I/VVS.85 000 SEK
1320RING med iolit 8.44 ct samt diamanter tot. 1.11 ct.18 000 SEK
1321RING med briljantslipad diamant 1.36 ct enligt gravyr. Kvalitet F-G/VS enligt gravyr.Återrop
1322RING med briljantslipad diamant, 1.66 ct, F/VS2 enligt GIA certifikat.Återrop
1323RING i syskonmodell med diamanter med äldre slipning, totalt ca 1.40 ct.19 000 SEK
1324ÖRHÄNGEN med ovala odlade Söderhavspärlor (South sea) samt briljantslipade diamanter. Pärlor ca 12.5 mm x ca 15 mm.22 000 SEK
1325RING med briljantslipade diamanter. Mittsten 1.03 ct F/VS1 samt 0.36 ct pavéfattade diamanter. IGI cert.Återrop
1326ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.89 ct enligt gravyr.22 000 SEK
1327COLLIER med baguettslipade diamanter totalt 1.03 ct.Återrop
1328ÖRHÄNGEN, Binder, 4 st Fancy Yellow diamanter totalt 1.80 ct samt 48 baguetteslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.30 000 SEK
1329ÖRHÄNGEN med odlade grå tahitipärlor, Ø ca 13 mm, samt diamanter totalt 0.78 ct.Återrop
1330BROSCH/HÄNGE med gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct. Franska stämplar.10 000 SEK
1331BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.37 ct. Kvalitet IF 1 + River (D-E) enligt intyg från EGL (år 1977). I slutet etui.Återrop
1332BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 3.00 ct, i försluten HRD certifikat ask. M/VS1 enligt cert.Återrop
1333BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad 2.69 ct, kvalitet Light Yellow (P-R)/VS1 enligt certifikat.70 000 SEK
1334SKÅP. Italien, 1700-talets slut.95 000 SEK
1334ASKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.34 000 SEK
1335SKÅP. Jämtland, 1800-tal.22 000 SEK
1335ASKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.38 000 SEK
1336BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.Återrop
1337BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1338BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.55 000 SEK
1339BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko.85 000 SEK
1340BYRÅ, av Georg Haupt för Hertigen av Småland levererad 21 augusti 1782. Gustaviansk.4 600 000 SEK
1341BYRÅ. Italien, 1700-talets slut.65 000 SEK
1342BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
1343BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.40 000 SEK
1344BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.25 000 SEK
1345BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk.250 000 SEK
1346BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
1347BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.60 000 SEK
1348BYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.36 000 SEK
1349BYRÅ, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805). Sengustaviansk.24 000 SEK
1350BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.38 000 SEK
1351BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.38 000 SEK
1352DAMARBETSBORD, av Georg Haupt, (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.390 000 SEK
1353BRICKBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustavianskt.Återrop
1354SYBORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt.26 000 SEK
1355SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
1356BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1357BORD. Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft.36 000 SEK
1358SPELBORD, av Carl Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1804-1829). Sengustavianskt.16 000 SEK
1359BRICKBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.122 000 SEK
1359ASEKRETÄR, av Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Empire.22 000 SEK
1360SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.Återrop
1361SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.13 000 SEK
1362SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.19 000 SEK
1363BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.9 500 SEK
1364SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778 - 1813). Gustaviansk.Återrop
1365SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.190 000 SEK
1366STENBORD. Sverige, 1700-tal. Barock.80 000 SEK
1367SKÄNKBORD. Sverige, omkring år 1700. Barock.26 000 SEK
1368BOCKBORD. Hälsingland, 17/1800-tal.36 000 SEK
1369MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire.22 000 SEK
1370DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.20 000 SEK
1371TEBORD, med fajansbricka. Rörstrand 1771. Rokoko.85 000 SEK
1372HÖRNKONSOLBORD. Möjligen ritat av Jean-Eric Rehn. Gustavianskt, 1770-tal.40 000 SEK
1373KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
1374KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.48 000 SEK
1375KONSOLBORD. Sengustaviansk, omkring år 1800.38 000 SEK
1376GUERIDONER, ett par. Empire, 1800-talets början.28 000 SEK
1377BORD. Empirestil, 1800-talets andra hälft.46 000 SEK
1378SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut.32 000 SEK
1379SOFFA. Danmark, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.Återrop
1380FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft.19 000 SEK
1381FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft.17 000 SEK
1382KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko.14 000 SEK
1383KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.16 000 SEK
1384KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.20 000 SEK
1385KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.36 000 SEK
1386KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.70 000 SEK
1387KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.60 000 SEK
1388FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1830/40-tal. Louis Philippe.12 000 SEK
1389KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.48 000 SEK
1390STOLAR, ett par, omkring år 1700. Barock.8 000 SEK
1391STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.5 000 SEK
1392STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
1393STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1394STOLAR, ett par. Italien, 1700-tal. Rokoko.24 000 SEK