Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
996ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.18 000 SEK
997SEMIANTIK TURKISK, SANNOLIKT KAYSERI. 177 x 123 cm.15 000 SEK
998ANTIK SILKE TÄBRIS FIGURAL. 235 x 165 cm (samt 1 cm randmönstrad slätvävd avslutning på varje kortsida).110 000 SEK
999ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.Återrop
1000ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.15 000 SEK
1001ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.14 000 SEK
1002ANTIK TÄBRIS. 169,5 x 126,5 cm.9 000 SEK
1003SEMIANTIK TÄBRIS. 360,5 x 262,5 cm.Återrop
1004SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 273,5 x 162 cm.Återrop
1005SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 320,5 x 205 cm.Återrop
1006SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 316,5 x 210 cm.Återrop
1007BÄGARE med LOCK, av Israel Thelott, Augsburg (verksam 1654-1696). Barock.135 000 SEK
1008KONFEKTFAT, av Johann Eissler, Nürnberg (verksam 1665-1708). Barock.11 000 SEK
1009PRESENTERFAT, icke identifierad mästrstämpel, Venedig 1600-talets slut/1700-talets början. Barock.24 000 SEK
1010DRYCKESKANNA, icke identifierad mästarstpl, Tyskland, troligen Helmstedt 1600-talets slut/1700-talets början. Barock.55 000 SEK
1011BÄGARE med LOCK, sannolikt av Antoni II Grill, Augsburg (verksam 1720-1734). Senbarock.44 000 SEK
1012DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.65 000 SEK
1013BÄGARE, av Johan Nützel, Stockholm 1703. Karolinsk.75 000 SEK
1013ABÄGARE, av Johan Lund, Stockholm 1704. Karolinsk.26 000 SEK
1014TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal.24 000 SEK
1015BÄGARE, av Hans Jacob Schmit, Karlskrona 1712-1714, åldermansstämpel Jöran Albin. Senbarock.15 000 SEK
1016BÄGARE, av Jesper Hansen Rust, Odense 1699. Kontrollör Conrad Ludolph, Köpenhamn 1703.24 000 SEK
1017SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.15 000 SEK
1018DRYCKESKANNA, av Alexander V. Holst, Härnösand 1766.Återrop
1019DRYCKESKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1797.22 000 SEK
1020KAFFEKANNA, av Johan Christoph Engelbrecht, Augsburg 1749-1751.Återrop
1021KAFFEKANNA, av Jacob Lampa, Stockholm 1771. Rokoko.100 000 SEK
1022KAFFEKANNA/MJÖLKKANNA, av Jacob Lampa, Stockholm 1777. Rokoko.50 000 SEK
1023TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.55 000 SEK
1024GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko.17 000 SEK
1025KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.12 000 SEK
1026SOCKERSKÅL, av Erik Ernander, Uppsala 1784. Gustaviansk.Återrop
1027TEKANNA, av Stephan Halling, Örebro 1788. Gustaviansk.Återrop
1028TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.19 000 SEK
1029TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.60 000 SEK
1030SOCKERSKRIN, av Henrik Christoffer Klint d y, Stockholm 1817. Empire.9 000 SEK
1031TERRINER, ett par, av Frederick Kandler, London 1755. Rokoko.Återrop
1032SÅSTERRINER med lock, ett par, av Sebastian & James Crespell, London 1772.18 000 SEK
1033FAT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1775. Rokoko.Återrop
1034SALTKAR, ett par, av Joseph-Thomas Vancouvenbergh, Paris 1784.14 000 SEK
1035BORDSSURTOUT, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustaviansk.12 000 SEK
1036LJUSTAKAR, ett par, sannolikt av Heinrich Eichhoff, Hamburg, 1697. Barock.80 000 SEK
1037LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel WP, Nordeuropa 1700-talets förra hälft. Senbarock.24 000 SEK
1038LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko.36 000 SEK
1039LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko.15 000 SEK
1040LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska.38 000 SEK
1041KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1799. Gustavianska.43 000 SEK
1042DRYCKESKANNA, av William Eaton, London 1836.48 000 SEK
1043SALTKAR, ett par, Gustav Möllenborg, Stockholm 1849.22 000 SEK
1044SKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1850. Nyrokoko.48 000 SEK
1045POKAL, av Carl Theodor Beyermann, Riga 1852.Återrop
1046BRÖDKORG, av Gustaf Lindroos, Helsingfors (verksam 1827-1839 (-40)). Empire.8 500 SEK
1047BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1756.17 000 SEK
1048BÄGARE, av Johan Smitt, Kristianstad 1777.16 000 SEK
1049BÄGARE, av Olof Yttreus, Uppsala 1787.17 000 SEK
1050BRÄNNVINSSKÅLAR, ett par snarlika, av Lars Löfgren, Hudiksvall (verksam 1797-1853).16 000 SEK
1051SKED med kotteknopp, av Montinck Lambert, Holland (verksam 1633-1634).Återrop
1052SKED med kronknopp, av Hans Ekeström d ä, Hälsningborg 1729.11 000 SEK
1053RAGUSKED, av Mikael Hammarberg, Härnösand 1765. Rokoko.9 000 SEK
1054RAGUSKEDAR, ett par, av Abraham Gertzen d.y., Landskrona 1807.9 500 SEK
1055RAGUSKEDAR, ett par, av Henrik Johan Ljungqvist, Kristianstad 1820.8 500 SEK
1056BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A .26 000 SEK
1057LUKTDOSA, av Andreas Cron, Malmö 1758.7 000 SEK
1058ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.10 000 SEK
1059DOSA, av Wolter Siewers, Norrköping 1708. Barock.22 000 SEK
1060DOSA, guld, Frankrike 1700-tal.19 000 SEK
1061DOSA, guld 18K, Paris 1809-1818.24 000 SEK
1062DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft.30 000 SEK
1063DOSA, guld och emalj, med pärlkant, av Georges Rémond, Genève 1700-talets slut.125 000 SEK
1064DOSA, guld och emalj, Hannau 1800-tal.115 000 SEK
1065BÄGARE, guld 18K, omärkt, 1900-tal. Barock-stil.65 000 SEK
1066KÄPP med silverknopp, av Johan Abraham Ostertag, Augsburg 1793-1795. Rokoko.Återrop
1067FICKUR, emaljerat siver och bergkristallboett, av Herman Böhm, Wien 1800-talets slut. Historismus.Återrop
1068FICKUR, guld 18K och emalj, William Ilbery, London, troligen sent 1700-tal, tidigt 1800-tal. För kinesisk marknad.460 000 SEK
1069FICKUR, guld, emalj, pärlor samt pastestenar, märkt: "Breguet, Paris", sannolikt 1700-talets slut.Återrop
1070FICKUR, guld, märkt: "Breguet, à Paris", 1800-tal.Återrop
1071PORSLINSÄGG, Ryssland 1800-tal.26 000 SEK
1072ÄGG, porslin, Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen ca 1890.Återrop
1073ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.Återrop
1074ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.Återrop
1075TALLRIK, porslin. Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg. Alexander II:s period (1855-1881).Återrop
1076IKON, med förgylld silverinfattning, Moskva 1780-tal.8 000 SEK
1077IKON, med silverinfattning, omärkt, Ryssland 1800-tal.Återrop
1078IKON med "Den helige Serafimen", silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel S.G., Moskva 1899-1908.55 000 SEK
1079IKON, med förgylld silverinfattning, Ryssland 1841.6 000 SEK
1080IKON, med försilvrad mässingsinfattning, Vetka, 1800-tal.Återrop
1081IKON, med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1891. Kristusbild-"Mandylion".26 000 SEK
1082IKON, med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt S:t Petersburg 1880-tal.Återrop
1083IKON med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.Återrop
1084IKON, med förgylld silverinfattning, Moskva 1884.Återrop
1085MUGG med lock, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1847.5 000 SEK
1086KAVIARSKED, av S. Stroganov, Moskva 1877.4 100 SEK
1087BÄGARE, av Konstantin Skvortsov, Moskva 1899-1908.19 000 SEK
1088KÅSA, av Ivan Chlebnikow, Moskva 1880-tal. Hovleverantörsstämpel.Återrop
1089KÅSOR/SALTKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.12 000 SEK
1090VODKAKOPP, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.Återrop
1091KÅSA, 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.Återrop
1092KÅSA, av Vasily Agafonov, Moskav 1899-1908.7 500 SEK
1093SERVETTRING, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.4 000 SEK
1094GRÄDDKANNA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.17 000 SEK