Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
706CARL FREDRIK HILL, krita och bläck på papper.Återrop
707Ernst Josephson, "Högländare".28 000 SEK
708Ernst Josephson, Man med pipa.36 000 SEK
709Carl Fredrik Hill, "Bränningar".Återrop
710Anders Zorn, "Mefisto (Konsul Dahlander)".920 000 SEK
711Julia Beck, Flodlandskap, Grez-sur-Loing.60 000 SEK
712Julia Beck, "Fin d'Octobre, Vaucresson".160 000 SEK
713JULIA BECK, duk, signerad Julia Beck och daterad Decembre 1904.Återrop
714Anders Zorn, "Sol i skogen".Återrop
715IVAR AROSENIUS, enligt uppgift utförd cirka 1890. Papper uppklistrat på pannå.Återrop
716Ivar Arosenius, "Noachs ark".55 000 SEK
717Olof Sager-Nelson, Byälven i Värmlands Nysäter.55 000 SEK
718Robert Thegerström, Ovädersmoln, Djursholm.40 000 SEK
719Carl Larsson, "Gunlög: Säj, ä' du rädd för mej?".Återrop
720Bruno Liljefors, "Ormterräng".Återrop
721Bruno Liljefors, Älgjägare i gryningsljus.Återrop
722Bruno Liljefors, Lommar.Återrop
723Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.60 000 SEK
724Oskar Bergman, "Björkar i vårskrud".32 000 SEK
725Per Ekström, Solnedgång.32 000 SEK
726Anshelm Schultzberg, Vårlandskap från Graversfors.270 000 SEK
727HENRIK NORDENBERG, olja på duk, signerad Henrik Nordenberg.Återrop
728Hugo Salmson, Mamma vet bäst.12 000 SEK
729Anders Zorn, Spanjorska.Återrop
730ANDERS ZORN, akvarell och täckvitt, intygad a tergo av Gerda Boëthius Mora 1938.Återrop
731Carl Larsson, "Nu ha vi jul igen".55 000 SEK
732CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.Återrop
733Ernst Josephson, "Självporträtt med åsneöron".Återrop
734Bruno Liljefors, Gäss i gryningsljus.Återrop
735Bruno Liljefors, Räv och stövare i vinterlandskap.80 000 SEK
736Per Ekström, Landskap i solnedgång.22 000 SEK
737Per Ekström, Franskt vinterlandskap med figur.17 000 SEK
738Johan Krouthén, Solbelyst landskap.140 000 SEK
738AJohan Krouthén, I bersån.115 000 SEK
738BJohan Krouthén, Motiv från Falsterbo.105 000 SEK
739Anders Zorn, "Oväder".38 000 SEK
740Anders Zorn, "Biljard".14 000 SEK
741ANDERS ZORN, etsning, 1900, signerad med blyerts.Återrop
742Anders Zorn, "Kusinerna".Återrop
743CARL LARSSON, etsning (II état av II), 1896 (upplagan högst 25 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
744Carl Larsson, "Bilderboken".15 000 SEK
745CARL LARSSON, etsning, 1896 (upplagan högst 15 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
746Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".65 000 SEK
747Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".Återrop
748Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".30 000 SEK
749Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).20 000 SEK
750Helene Schjerfbeck, "Andakt".31 000 SEK
751Anders Zorn, "Självporträtt med modell II".20 000 SEK
752Anders Zorn, "Irländskan".11 000 SEK
753Anders Zorn, "Omnibus".50 000 SEK
754Anders Zorn, "Natteffekt II".10 000 SEK
755Anders Zorn, "August Strindberg".19 000 SEK
756Anders Zorn, "Albert Engström".10 000 SEK
757Anders Zorn, "Oscar II" (II).16 000 SEK
758Anders Zorn, "Prinsessan Ingeborg II".6 500 SEK
759Anders Zorn, "Uppvaknandet" ("Le Réveil").12 000 SEK
760Anders Zorn, "Schackspelare".17 000 SEK
761ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts samt betitlad i övre kant.Återrop
762ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.Återrop
763ANDERS ZORN, etsning (I état av III), 1883, signerad i blyerts.Återrop
764Anders Zorn, "Systrarna".8 500 SEK
765Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".12 000 SEK
766ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1891, signerad med blyerts.Återrop
767ANDERS ZORN, etsning, 1894, signerad med blyerts.Återrop
768ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.Återrop
769Anders Zorn, "Georg Arsenius".3 500 SEK
770Anders Zorn, "Vallkullans söndag".11 000 SEK
771Anders Zorn, "Min modell och min båt".15 000 SEK
772Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".13 000 SEK
773Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".28 000 SEK
774Anders Zorn, "Edö".15 000 SEK
775ANDERS ZORN,etsning (II état av II), 1911, signerad med blyerts.Återrop
776Anders Zorn, "Fiskare i St Ives".25 000 SEK
777Anders Zorn, "Mrs. Nagel".10 000 SEK
778Anders Zorn, "Madame Salomon".7 000 SEK
779ANDERS ZORN, etsning (I état av II), 1891, signerad med blyerts.Återrop
780ANDERS ZORN, etsning, 1896, signerad med blyerts.Återrop
781Anders Zorn, "På isen".11 000 SEK
782ANDERS ZORN, etsning, 1890, signerad med blyerts.Återrop
783Anders Zorn, "Vid Folkstone".11 000 SEK
784Anders Zorn, "Nils Kreuger".8 000 SEK
785Anders Zorn, "En skål i Idun II".28 000 SEK
786ANDERS ZORN, etsning (IV état av IV), 1898, signerad med blyerts.Återrop
787Anders Zorn, "En gravör".10 000 SEK
788Per Ung, "Omfavnelse".Återrop
789Carl Eldh, "Brita".15 000 SEK
790Christian Eriksson, "Elof".8 200 SEK
791Ruth Milles, Kvinna i blåst.19 000 SEK
792Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".6 000 SEK
793Bruno Liljefors, Pointrar på jakt.24 000 SEK
794Carl Milles, "Serpentindanserska".380 000 SEK
795Nils Möllerberg, "Saltsjön".12 000 SEK
796Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.16 000 SEK
796ACarl Eldh, "Självkritik".22 000 SEK
796BCarl Milles, "Holländsk fiskargubbe".14 000 SEK
797Tore Strindberg, Yngling.60 000 SEK
798Tore Strindberg, "Diana och Hinden".46 000 SEK
799John Lundqvist, Nakenstudie.Återrop
800Nils Möllerberg, "Dansen".12 000 SEK
801Albert Carrier-Belleuse, "Entre deux Amours" (= Mellan två kärlekar).65 000 SEK