Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
607PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
608SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Jiaqing sigill.Återrop
609VAS, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
610STEMCUP, porslin. Qing dynasti 1800-tal med Kangxis fyra karaktärer i underglasyrblått.Återrop
611VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.12 000 SEK
612VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.6 000 SEK
613VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.44 000 SEK
614VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.7 000 SEK
615VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.5 000 SEK
616VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal med Qianlongs sex karaktärers märke.8 000 SEK
617SKÅLFAT, porslin, Republik (1912-49) med Qianlongs märke i underglasyrblått.34 000 SEK
619FAT, porslin. Republik (1912-49) med Kangxis sex karaktärers märke.Återrop
620SKÅLFAT, porslin. Yongzhengs märke, Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
621FAT, porslin. Sen Qingdynasti med Youngzheng sex karaktärers märke.Återrop
622PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
623VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
624SKÅL, porslin. Qingdynastin 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke.Återrop
625FLASKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
626BOJANER, ett par, Qingdynastin 1800-tal.7 500 SEK
627VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med sex karaktärers märke.3 500 SEK
628VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
629BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Kangxis sex karaktärer i underglasyrblått.Återrop
630VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Kangxi sex karaktärers märke.7 500 SEK
631VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-talets första hälft med Wanlis sex karaktärers märke.Återrop
632KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
633Axel Jungstedt, Porträtt av arkitekt Aron Johansson.44 000 SEK
634Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905".60 000 SEK
635Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen.35 000 SEK
636ANNA PALM DE ROSA, signerad Anna Palm, akvarell och täckvitt på papper uppklistrat på papp-pannå.Återrop
637Anna Gardell-Ericson, Utflykt till Norderstrand, Gotland.40 000 SEK
638Jenny Nyström, Pierrette.15 000 SEK
639Alf Wallander, Fågelboet.80 000 SEK
640Karl Nordström, "Trädgård, Grez".90 000 SEK
641Helmer Osslund, "Islossning (Faxälven)".85 000 SEK
642Helmer Osslund, "Molnspel över fjällryggarna".55 000 SEK
643HELMER OSSLUND, signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå.Återrop
644Stefan Johansson, I aftonlampans sken.220 000 SEK
645Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.28 000 SEK
646Carl Larsson, "Kvällen före resan till England".2 750 000 SEK
647Nils Kreuger, Boulevardscen, Paris.75 000 SEK
648Nils Kreuger, Hästekipage i regnväder, Paris.75 000 SEK
649Nils Kreuger, Parisisk gatuscen.Återrop
650NILS KREUGER, pannå, signerad Kreuger. Troligen utförd 1885-86.Återrop
651John Bauer, ”Lena och riddaren dansa”.760 000 SEK
652Gustaf Fjaestad, "Gård i vinterlandskap".100 000 SEK
653Gustaf Fjaestad, Skidspår på fjället.52 000 SEK
654Anshelm Schultzberg, "Vinterdag i Ludvikatrakten".30 000 SEK
655JOHAN KINDBORG, olja på duk, signerad Kindborg och daterad Barnängen -85.Återrop
656Gustaf Fjaestad, "Spår i snön"/"Månsken".355 000 SEK
657Bruno Liljefors, Vinterhare.185 000 SEK
658Carl Larsson, "Min äldsta dotter" / "Suzanne med mjölk och bok".Återrop
659Alfred Bergström, Terpsichore.19 000 SEK
660Gottfrid Kallstenius, Villa d´Este vid solnedgång.32 000 SEK
661Robert Thegerström, "Lavandières".12 000 SEK
662Eva Bonnier, "Midsommar".105 000 SEK
663Julia Beck, L'Etang Saint-Cucufa, près Vaucresson.1 400 000 SEK
663AJulia Beck, "Gréz par Nemours (Seine et Marne)".75 000 SEK
663BJulia Beck, "Nénuphars (Näckrosor)".75 000 SEK
664Bruno Liljefors, Rävfamilj med gräsand.290 000 SEK
665Bruno Liljefors, Ejdrar i havsbandet.180 000 SEK
666Bruno Liljefors, Landskap med gäss.150 000 SEK
667Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.820 000 SEK
668Anders Zorn, "Dam vid Café, Isle de Seguin".2 900 000 SEK
669Prins Eugen, "Stockholmsbatteriet, vinter".70 000 SEK
670Prins Eugen, "Badhuset".50 000 SEK
671Olle Hjortzberg, Stilleben med ginst och äpplen.40 000 SEK
672Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor i silverpokal.175 000 SEK
673Bernhard Oscarsson, Vintervy över Birger Jarlsgatan.Återrop
674Olof Hermelin, "Vid Mälarstranden".24 000 SEK
675Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån.40 000 SEK
676Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet.38 000 SEK
677Julia Beck, "Högsommartid. Motiv från Rehn"/ "Motiv från Rehntrakten".Återrop
678Jacob Hägg, "Franskt linjeskepp till segels".150 000 SEK
679Bruno Liljefors, "Körsbärsblomster", motiv från Grez.80 000 SEK
679AArnold Plagemann, Fyrtorn i storm.Återrop
681Carl Larsson, "I Montcourt".Återrop
682PRINS EUGEN, olja på pannå, signerad Eugen och daterad 1934.Återrop
683Per Ekström, Solnedgång.28 000 SEK
684CARL JOHANSSON, duk uppklistrad på pannå, signerad Carl Johansson och daterad -85.Återrop
685Olof Jernberg, Skärgårdslandskap med stugor.5 000 SEK
686Carl Trägårdh, Flodlandskap med pojke vid hus (troligtvis Isarfloden i Bayern).Återrop
687Carl Wilhelmson, "Höstdag" (Fiskebäckskil).160 000 SEK
688Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen".38 000 SEK
689August Strindberg, Stormlandskap.11 750 000 SEK
690Johan Tirén, Rendrivning.100 000 SEK
691Johan Tirén, "Jämtlandssägen".28 000 SEK
692Gustaf Fjaestad, "Knålls Herrgård, Värmland".70 000 SEK
693Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel.75 000 SEK
694Bruno Liljefors, Andfamilj bland näckrosor.Återrop
695Bruno Liljefors, Andfamilj i vass.Återrop
696Bruno Liljefors, "Havstrutar".Återrop
697Nils Kreuger, "Skymning (Småland)".100 000 SEK
698Carl Larsson, "En unge".Återrop
699Anders Zorn, "Spanjorska från Madrid II".Återrop
700August Hagborg, Musselplockerska vid kusten.32 000 SEK
701AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.Återrop
702Emma Ekwall, Flicka med kattunge.30 000 SEK
703Gerda Tirén, Kvinna i landskap.16 000 SEK
704Carl Fredrik Hill, Fransk landskapsstudie.Återrop
705Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna".Återrop