Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
506TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
507SERVIS, 30 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
508SERVIS, 65 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).95 000 SEK
509SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).90 000 SEK
510TALLRIKAR, fem + tre stycken, FAT samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).17 000 SEK
511FAT, tre stycken, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
512KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.15 000 SEK
513KRUKA, porslin, Qingdynastin med Chenghuas märke, 1700-tal.170 000 SEK
514BOJAN, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
515BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
516BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
517BOJANER, ett par, porslin, Qingdynastin 1700-tal.11 000 SEK
518BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
519PENSELVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).100 000 SEK
520BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).46 000 SEK
521SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
522FAT, porslin. Qing dynastin, med Kangxi sex karaktärers märke och period (1662-1722).Återrop
523FAT, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
524FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722). With Chenghuas sex karaktärers märke.9 500 SEK
525VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi, ca 1700.50 000 SEK
526VAS, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).Återrop
527VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).Återrop
528VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
529VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
530FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).30 000 SEK
531FAT,porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
532FLASKOR, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).36 000 SEK
533FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
534VASER, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
535VAS med LOCK, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
536KENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
537KANNA, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
538STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.24 000 SEK
539TEKANNA med LOCK, porslin, Qingdynastin Kangxi 1662-1722. Med Kangxis sex karaktärer.8 000 SEK
540KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).14 000 SEK
541SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
542VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
543FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
544SKÅL, porslin. Qingdynastin 1700-tal. Med Chenghuas sex karaktärers märke.6 000 SEK
545FAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).3 000 SEK
546KOPPAR MED FAT, set om fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
547SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
548BUDAI, brons, spår av lack och förgyllning. Mingdynastin, daterad till Jiajings femte regeringsår (motsvarande 1526).500 000 SEK
549RULLMÅLNING, okänd konstnär, troligen Mingdynastin, 15/1600-tal.390 000 SEK
550RULLMÅLNING, Zhao Mengfus efterföljd, troligen Mingdynastin 15/1600-tal.60 000 SEK
551PASTELLER (39), Vivian Dorf, 1937. Från Johan Gunnar Anderssons sista expedition till Kina och Tibet 1936-1938.34 000 SEK
552MANUSKRIPT, palmblad bundna mellan polykromt bemålade träskivor, troligen Sri Lanka, 1700-tal.Återrop
553SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu (1874-1908) märke och period.48 000 SEK
554SKÅLFAT, två stycken, porslin, Qingdynastin troligen 1800-tal. Med Yongzhengs sex karaktärers märke.70 000 SEK
555SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, troligen 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke.26 000 SEK
556VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).2 000 SEK
557SKÅL, porslin, Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.10 000 SEK
558SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
559SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.16 000 SEK
560PARTI NEFRIT, 5 delar. Kina, troligen Republik (1912-1949).7 000 SEK
561DRÄKTSMYCKEN (2+2), nefrit. Rikt skuren dekor, (sen Qingdynastin, 1644-1912).4 000 SEK
562SKEDAR (9+1+3), silver. Delvis genombruten dekor av fjärilar och fladdermöss. Sen Qingdynastin (1644-1912).2 200 SEK
563FAT med MYNT, silver. 'One Dollar', Qingdynastin, Guangxu 1899.1 000 SEK
564SPEGEL, brons, stämplad 'feng xin fu zao' (gjord av Feng Xinfu), Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
565ELDDON, förgylld brons, järn och läder. Troligen Mingdynastin, 1600-tal.2 200 SEK
566FIGURIN, elfenben. Skulpterad och delvis bemålad, föreställande den kvinnliga krigaren Mulan, Qingdynastin, 1800-tal.20 000 SEK
567SNUSFLASKA, insidesmålad, samt med inskription Ma Shaoxuan, daterad 1897.8 500 SEK
568BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Troligen Han dynastin (206 f.Kr-220).2 400 SEK
569SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).4 000 SEK
570STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912).13 000 SEK
571MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).Återrop
572HANDFAT, brons, sen Qingdynastin (1644-1912).Återrop
573TUSCHAVKLAPPNINGAR (11), Kina, 1900-talets första hälft.4 000 SEK
574ROCK, siden. Kina sen Qing. Höjd 112 cm.4 000 SEK
575ROCK, koussuvävt (kesi) siden. Kina 1800-tal. Höjd 142 cm.19 000 SEK
576JACKA, siden. Kina 1900-talets förra hälft. Höjd 105 cm.18 000 SEK
577JACKA, siden. Kina sen Qing. Höjd 64 cm.13 000 SEK
578JACKA, siden. Kina, sen Qing. Höjd 102 cm.5 500 SEK
579JACKA OCH KJOL, siden. Kina sen Qing. Jackans höjd 110,5 cm, kjolens 96 cm.19 000 SEK
581GRAVFIGURINER, ett par. Handynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).12 000 SEK
582RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).4 000 SEK
583HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125).11 000 SEK
584KUDDE, lergods, troligen Liao eller Songdynastin (907-1279).38 000 SEK
585VINKANNA, biskviporslin. Ming dynastin, Wanli (1368-1644).26 000 SEK
586SITTANDE VÄKTARE, lergods. Ming dynastin 1600-tal.16 000 SEK
587TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.11 000 SEK
588TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.Återrop
589SMÖRSNÄCKOR, sju stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
590FAT ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.11 000 SEK
591TALLRIKAR, 12 st, kompaniporslin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
592TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).3 000 SEK
593FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
594JARDINJÄR, porslin. Qingdynastin 1700-tal.8 000 SEK
595JARDINJÄR, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.10 000 SEK
596FAT, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).4 000 SEK
597ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.27 000 SEK
598JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm.5 500 SEK
599RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28,5 x 30,5 cm. Qing dynastin, Kina 1800-tal.2 000 SEK
600MATTA. Semiantik silke Kina relief figural. 121,5 x 75 cm (samt ca 1,5 cm slätväv på varje kortsida).Återrop
601MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.20 000 SEK
602MEDITATIONSMATTA, ANTIK NINGXIA. Kina, sen Qing. 122 x 62,5 cm.7 000 SEK
603MATTA, SEMIANTIK BAOTOU. Kina, 1900-talets förra hälft. 125 x 64,5 cm.4 500 SEK
604MATTA, SEMIANTIK BAOTOU. Kina, 1900-talets förra hälft. 114,5 x 58,5 cm.4 000 SEK
605MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.14 000 SEK
606ROCK, siden. Kina, sen Qing. Höjd 133 cm.22 000 SEK