Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
802Rudolf Tegner, "De tørstige børn".18 000 SEK
803Paul Eugène Mengin, "Femme à la mandoline".Återrop
804Charles Crozatier, Hästarna i Marly (en av två).17 000 SEK
805Georges Gardet, Stridande pantrar.14 000 SEK
806Émile Guillemin, "Othello".Återrop
807Giovanni Bologna Efter, Merkurius.80 000 SEK
807AGerhard Henning, "Sonja".30 000 SEK
808Carl Holsoe, Interiör med läsande kvinna vid fönster.110 000 SEK
809Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus.80 000 SEK
810CARL HOLSOE, pappannå, signerad Holsö.Återrop
811Niels K Skovgaard, Landskap.18 000 SEK
812Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne.36 000 SEK
813ADELSTEEN NORMANN, olja på duk, signerad A. Normann och otydligt daterad.Återrop
814Ferdinand Loyen du Puigaudeau, Vid gärdesgården.Återrop
815Paul Alexandre Leroy, Haremsinteriör.230 000 SEK
816Vanitasstilleben med dödskalle och radband.28 000 SEK
817Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation".36 000 SEK
818Eugene Carrière, "La Vielle".Återrop
819Eugene Carrière, Kvinna som håller ett barn.6 000 SEK
820László Mednyánszky, "Trench".150 000 SEK
821Walter Hunt, "Rescued".110 000 SEK
822EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.Återrop
823EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac.Återrop
824Wilhelm Kray, Kärlekspar i båt.Återrop
825Jakob Björck Tillskrivna, "Konung Gustaf III" (1746-1793) & "Drottning Sofia Magdalena" (1746-1813).140 000 SEK
826ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.Återrop
827David von Krafft Hans efterföljd, "Konung Karl XII" (1682-1718).18 000 SEK
828Johan Henrik Scheffel Hans krets, "Johan Rosenadler" (1664-1743) & "Eva Schwede" (? - 1717)".20 000 SEK
829David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora d.ä." (1656 - 1693).50 000 SEK
830David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Flora (allegori över sommaren).70 000 SEK
831Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778).28 000 SEK
832Johan Henrik Scheffel, "Johan Reinhold Wrangel af Sauss" (1717-1794).22 000 SEK
833Gustaf Lundberg, Venus med vit duva.260 000 SEK
834Gustaf Lundberg, "Charlotta Fredrika von Fersen, född Sparre" (1719-1795).210 000 SEK
835Elias Brenner, Ryttarporträtt av Karl XI (1655-1697).Återrop
836Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet".Återrop
837Pehr Hilleström, "En Qvinna som ränsar fisk".Återrop
838Pehr Hilleström, "Zemire och Azor" (Akt 3, scen 6).65 000 SEK
839Pehr Hilleström, "Ett fruent: som somnat vid sin nystning".Återrop
840Pehr Hilleström, Scen ur dramat Helmfelt, akt 5, scen 4.95 000 SEK
841Guillaume Thomas Raphael Taraval, Vattnet - Allegori över de fyra elementen – dörröverstycke.65 000 SEK
842GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
843Carl Fredrik von Breda, "Friherrinnan Anna Catharina Hamilton, född Adelheim" (1778-1814) och hennes son "Malkolm Fredrik Hamilton" (1797-1816).Återrop
844Alexander Roslin, Damporträtt, kallad "Markisinnan de Vaxen".390 000 SEK
845Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan.60 000 SEK
846HILDA LINDGREN, Ett par, olja på duk, signerade och daterad 1870 och 1871.Återrop
847Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott".38 000 SEK
848Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Rävjakt.Återrop
849Johan Pasch Tillskriven, Landskap med jakthund och hönsfåglar.70 000 SEK
850Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna.32 000 SEK
851Antoine Pesne Hans krets, Konung Adolf Fredrik (1710-1771) & Drottning Lovisa Ulrika (1720-1782).450 000 SEK
852Alexander Roslin Hans krets, "Ludvig av Frankrike" (1729–1765).Återrop
853Alexander Roslin, "Alexandrine Elisabeth Roslin" (1761-1797).200 000 SEK
854Alexander Roslin Efter, "Kejsarinnan Maria Fjodorovna av Ryssland" (1759-1828).55 000 SEK
855Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.Återrop
856GUSTAF BRUSEWITZ, olja på duk Signerad G. Brusewitz.Återrop
857Georg Engelhard Schröder, Turkiska sändebudet Said Efendi, sedemera Said Mehmet Pascha, med svit i Stockholm 1733.Återrop
858Georg Engelhard Schröder, Turkiska sändebudet Mustafa Aga, sedemera Mustafa Efendi, med uppvaktning 1727 i Stockholm.Återrop
859Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.34 000 SEK
860Marcus Larsson, "Porträtt av Grosshandlaren Chr. Aug. Ekströms hustru och barn".12 000 SEK
861Marcus Larsson, Bränningar och skeppsbrott vid Bohuslänska kusten.115 000 SEK
862Guido Reni Hans krets, Kristus på olivberget.100 000 SEK
863Lucas de Wael Hans krets, Klassiskt landskap med figurer vid borg.11 000 SEK
864Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.Återrop
865Cornelis de Wael Hans krets, CORNELIS DE WAEL, hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
866SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
867Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.Återrop
868Jacques D'Arthois & David Teniers Tillskriven, Vandrande figurer nedanför borg.Återrop
869Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.30 000 SEK
870Hamn med figurer och båter.50 000 SEK
871Mariano Rossi, Frambärandet i templet.Återrop
872Pieter Casteels III Hans efterföljd, Stilleben med fåglar och blommor.65 000 SEK
873Johann Georg Hinz Hans krets, Vanitas med dödskalle, blommor, smycken samt attribut för konst och musik.Återrop
874Charles Hoguet, Vilthandel.60 000 SEK
875Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.20 000 SEK
876Jean-Baptiste Perroneau Tillskriven, Herre i rosa justacorpe (M Sarasin de Bordeaux).36 000 SEK
877Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.12 000 SEK
878Porträtt av en herre.16 000 SEK
879Hyacinthe Rigaud Hans efterföljd, Ludvig XIV av Frankrike (1638-1715).15 000 SEK
880PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
881Mary Beale Tillskriven, "Lady Essex Finch".Återrop
882DOMENICO ZAMPIERI IL DOMENICHINO, Hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.Återrop
883Jean-Baptiste Joseph Pater Hans krets, Landskap med kärlekspar i förgrunden.Återrop
884Faraos dotter finner Moses.30 000 SEK
885GERARD DE LAIRESSE OCH JOHANNES GLAUBER, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
886Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.Återrop
887Bombardemanget av Alger den 27 augusti 1816.50 000 SEK
888Stilleben med papegoja och fjäril.90 000 SEK
889Simon van der Does Hans krets, Pastoralt landskap med herde, hund, får och getter.28 000 SEK
890Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.22 000 SEK
890AAndfåglar.32 000 SEK
891Jan Philips van Thielen, Stilleben med blomsterkartusch.Återrop
892Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.60 000 SEK
893Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).Återrop
894Babels torn.Återrop
895Benvenuto da Tisi (Garofalo) Hans art, St Augustinus med Den heliga familjen och Sta Katarina av Alexandria. (St Augustinus uppenbarelse).Återrop
896Giovanni Battista Pittoni Hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.Återrop
897FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå.Återrop
898Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Efter, Den förlorade sonen.26 000 SEK
899Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.46 000 SEK