Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1395STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.38 000 SEK
1396STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.14 000 SEK
1397STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.15 000 SEK
1398STOLAR, sex stycken, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793).38 000 SEK
1399KARMSTOLAR, ett par, tillskrivna Karl Friedrich Schinkel. Empire, Berlin omkring 1830.1 050 000 SEK
1400STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.42 000 SEK
1401STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.6 000 SEK
1402STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. I Carl Christoffer Gjörwells art.36 000 SEK
1403STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. I Carl Christoffer Gjörwells art.32 000 SEK
1404STOLAR, sex stycken, av av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.22 000 SEK
1405BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.14 000 SEK
1406BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.22 000 SEK
1407TABURETTER, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.17 000 SEK
1408TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.12 000 SEK
1409TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.13 000 SEK
1410BARNSTOLAR, två stycken. Directoire och Chippendale, 1700/1800-tal.6 000 SEK
1411SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock, 1700-talets början.180 000 SEK
1412SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
1413SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.16 000 SEK
1414SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
1415SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.20 000 SEK
1416SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.32 000 SEK
1417SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.22 000 SEK
1418SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
1419SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.40 000 SEK
1420SPEGEL, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811). Sengustaviansk.19 000 SEK
1421SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.31 000 SEK
1422SPEGELLAMPETTR, för ett ljus, två stycken snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.40 000 SEK
1423LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par, försilvrad mässing. Rokoko, 1700-talets andra hälft.9 000 SEK
1424VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
1425APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Tillskrivna Jean-Louis Prieur, Paris omkring 1770. Louis XVI.150 000 SEK
1426APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.18 000 SEK
1427LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.65 000 SEK
1428LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.75 000 SEK
1429LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.30 000 SEK
1430LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.28 000 SEK
1431LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.15 000 SEK
1432LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.17 000 SEK
1433LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.24 000 SEK
1434LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.33 000 SEK
1435LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.32 000 SEK
1436LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.38 000 SEK
1438AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.Återrop
1439AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.30 000 SEK
1440KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, samt en snarlik LJUSSTAKE. Empire, 1800-talets början.Återrop
1441KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
1442KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
1443KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.18 000 SEK
1444KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.30 000 SEK
1445BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.22 000 SEK
1446BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
1447BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.Återrop
1448BORDSLAMPA, s. k. lampe bouillotte, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.7 500 SEK
1449BORDSLYSTER, för fyra ljus. Louis XVI, troligen Ryssland.16 000 SEK
1450BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.26 000 SEK
1451LAMPFOT. Louis XVI-stil, 1800-tal.7 500 SEK
1451AKANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.70 000 SEK
1452LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.5 000 SEK
1453LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1700-talets första hälft. Barock.8 000 SEK
1454LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.6 000 SEK
1455LJUSSTAKAR S.K. CASSOLETTER, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets slut.12 000 SEK
1456LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal.22 000 SEK
1456ALJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal.15 000 SEK
1457LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.17 000 SEK
1458LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 000 SEK
1459LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI.10 000 SEK
1460LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.11 000 SEK
1461LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
1462LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.34 000 SEK
1463LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK
1464LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.18 000 SEK
1465LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
1466LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.8 000 SEK
1467LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.10 000 SEK
1468KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Anders Wetterquist 1774 (mästare i Stockholm 1766-1793). Rokoko.50 000 SEK
1469LJUSSTAKAR, ett par, av Gudmund Östling 1774 (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.24 000 SEK
1470LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1791 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Gustavianska.20 000 SEK
1471KYLFAT, av Christopher Ringeltaube 1773 (mästare i Västervik 1755-1777).75 000 SEK
1472TERRIN MED LOCK, av Lars Lundwall, (mästare i Jönköping 1761-1780/82). Rokoko.22 000 SEK
1473FAT, tillskrivet Lorens Drenchler (Stockholm 1678-85).6 500 SEK
1474GOLVUR. England, 1700-talets mitt.Återrop
1475GOLVUR, med fyra melodier, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Gustavianskt.38 000 SEK
1476BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.20 000 SEK
1477VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.13 000 SEK
1478VÄGGPENDYL, av Jacob Kock (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk.Återrop
1479VÄGGPENDYL, av Josua Lannér (Lannerus), urmakare i Karlskrona 1761. Gustaviansk.7 500 SEK
1480BIBLIOTEKSUR, av Richard Keally, London omkring år 1800.Återrop
1481BORDSUR. Barock, 1600-tal.105 000 SEK
1482BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.Återrop
1483BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.20 000 SEK
1484BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.65 000 SEK
1485BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire.26 000 SEK
1486BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.12 000 SEK
1487BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.34 000 SEK
1488BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
1489BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.Återrop
1490BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. "Style troubadour".Återrop
1491BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. "Style troubadour".Återrop
1492BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
1493BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK