Important Spring Sale 601

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
15H. H. VON ESSENS PORFYRVAS MED LOCK, av hovsicelör F L Rung (ej signerad), sengustaviansk, omkring år 1800.Bronser på kransen nedtill: två stavar med parställda blad senare, en stav med parställda blad saknas. / Bronze mounts on the round leave-wreath at the bottom: two rods with paired leaves later, one rod with paired leaves is missing.
22MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.Korrekt total längd 589 cm. Correct total length 589 cm.
139Sigurd Persson, kaffekanna, silver, Stockholm 1969.Följerätt/droit de suite uttages för detta objekt.
231TE- OCH KAFFESERVIS, 5 delar, silver, icke identifierad mästarstämpel FK, S:t Petersburg 1837.Ej stämplad av Erik Kollin.
232Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.Marks under base good, scratches. Over all good condition.
314"Dam i svart" (Porträtt av Clorinda Kisak, konstnärens andra hustru).Porträttet föreställer konstnärens andra hustru Clorinda Kisak.
323HELENE SCHJERFBECK, "Landskap med björkar".Ingen följerätt/droit de suite på detta katalognummer.
350JESÚS RAFAEL SOTO, "Vibration".Följerätt/droit de suite uttages för detta objekt.
361BCARL MILLES, "Skridskoprinsessan".Basen är inte original utan har tillkommit senare. Stämpelsignatur och gjutarstämpeln är alltså senare påförda.
370JOHAN PETER MOLIN Efter, "Bältespännarna".Tidigare felaktig uppgift om upphovsman. Skall vara Johan Peter Molin (efter).
425CARL STEPHAN BENNET, "Lifgardist till häst".Föreställer inte som tidigare angivits Gustaf Adolf Fredrik Wilhelm von Essen (1803-74).
435JONAS FORSLUND Replik, Johan Alströmer (1742-1786) & hans hustru Hedvig Chatarina Danckwart-Lillieström (1762-1837).Det finns en alternativ tolkning kring vem herrporträttet föreställer. Enligt "Svenska slott och herresäten" band Östergötland, s.169, finns en avbildad replik på Solberga tillskriven Jacob Björck. Där anges att porträttet istället föreställer Gabriel Wennerstedt.
607KOPPAR, ett par, porslin. Qingdynastin, med Jiajings sex karaktärsmärke.Qingdynastin.
612SERVIS, 38 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).28 dinner plates, diameter 23,3 cm. 19 in good condition , some fritting to rim. 7 with cracks, 2 repaired with staples. 6 soup dishes. Good condition, minor fritting. 4 serving dishes, 1 length 28 cm, good condition. 1 33 cm, good condition, 1 lenght 38,5, one lenght 43 cm.
660PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.Liten kantlagning.
750BURK med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.Liten spricka vid mynning.
838ÖRHÄNGEN, med smaragdslipade smaragder ca 2.00 ct samt briljant-och åttkantslipade diamanter ca 0.84 ct, ca 1940/50-tal.Snurrebussar saknas.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
77LJUSKRONA, för åtta ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
103OLOF ELF, minnestavla, Lillhärdal, Härjedalen, 1862.
209ARVID FLOBERG, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1769, rokoko.
224FABERGÉ, GULDJETON FÖR NOBELJUBILEUM, VERKMÄSTARE ALFRED THILEMAN, S:T PETERSBURG 1912.
274KOPP med FAT, porslin. Empire, möjligen Berlin.
336ULRIK SAMUELSON, Utan titel.
361AUGUSTE RODIN, "Succubus".
361ACARL MILLES, "Skridskoprinsessan".
369JACOB HÄGG, "Svensk flotteskader".
402Människa och två djur.
519RULLMÅLNING, målat i Song-stil med figur i landskap, i Fei Danxus stil (1801-50). Sen Qingdynasti.
767MÅLNING, färg och tusch på duk. Okänd konstnär, Indien, 1900-tal.
768MÅLNING, färg och tusch på duk. Okänd konstnär, 'Astrologisk bild', Indien, 1900-tal.
823ARMRING, Cartier "Love bracelet" med tillhörande skruvmejsel.
889MANSCHETTKNAPPAR, med safirer och gammalslipade diamanter circa 1.30 ct. Troligen 1800-talets slut.