Contemporary Art & Design 611

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Piero Fornasetti, bordslampa, Milano, Italien.10 000 SEK
2Piero Fornasetti, papperskorg, "Cammei", Milano, Italien.6 000 SEK
3Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien.5 000 SEK
4SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.24 000 SEK
5VALÉRIE DOUBROUCINSKIS, "Totem", hylla, Rodier, Frankrike 1970-tal.7 000 SEK
6Mats Theselius, "Canapé", Källemo efter 1991.26 000 SEK
7Ettore Sottsass, bokhylla "Carlton", Memphis, Italien 1980-tal.75 000 SEK
8MICHELE DE LUCCHI, "Cairo", bord, Memphis, Milano, efter 1986.Återrop
9Ettore Sottsass, "Pausania", bordslampa, Artemide, Italien, efter 1983.14 000 SEK
10Paolo Pallucco, fåtöljer ett par, Gambe-Pallucco, Italien 1980-tal.15 000 SEK
11Paolo Piva, soffbord, "Alanda", B&B, Italien, efter 1981.22 000 SEK
12John Kandell, taklampa, S:t Nicolai kapell, Helsingborg 1956.7 000 SEK
13John Kandell, skåp, "Gestalten", Källemo, Värnamo efter 1989.12 000 SEK
14Jonas Bohlin, "Nonting ", dagbädd, Källemo 1987.10 000 SEK
15John Kandell, väggskulptur, unik, 1980.24 000 SEK
16Jonas Bohlin, pall, "Molnpallen", LIV, Jonas Bohlin Design AB, 1997.Återrop
17Hans-Agne Jakobsson, "Selectra 769/12", taklampa, Markaryd AB, 1960-70-tal.26 000 SEK
18Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "C 896/M", Markaryd 1960-70-tal.6 500 SEK
19Bruno Mathsson, fåtöljer, ett par "Karin", DUX, efter 1969.17 000 SEK
20Bruno Mathsson, fåtöljer, ett par "Karin", DUX, efter 1969.16 000 SEK
21Gaetano Pesce, sideboard, "Nobody's perfect", Zerodisegno 2002.32 000 SEK
22Gaetano Pesce, stol, "Nobody's perfect", Zerodisegno 2003.8 500 SEK
23Gio Ponti, "Pontiponti", fåtölj, Palluccoitalia, upplaga 2/100, 1991.4 000 SEK
24Hans-Agne Jakobsson, golvlampor, ett par, Markaryd 1960-70-tal.18 000 SEK
25Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999.65 000 SEK
26Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T-606", Markaryd 1960-70-tal.26 000 SEK
27Mats Theselius, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.40 000 SEK
28KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, skåp "Hommage Josef Frank", 1985, Karl Andersson & Söner, Husqvarna.20 000 SEK
29Erik Höglund, ljuskrona för 12 ljus, Boda smide ca 1960.15 000 SEK
30Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.100 000 SEK
31Jonas Bohlin, bord, Jonas Bohlin Design 1990-tal.12 000 SEK
32Jonas Bohlin, "Point", stolar, 8 st, Källemo AB, Värnamo, efter 1985.22 000 SEK
33Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, ca 1990.22 000 SEK
34Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar.Återrop
35RON ARAD, stolar, ett par "Tom Vac chairs", 1997, Ron Arad Associates, upplaga om 500 exemplar.Återrop
36Mats Theselius, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.40 000 SEK
37Mats Theselius, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.36 000 SEK
38Rolf Hanson, skåp, "Pelare", Källemo, Värnamo efter 1991.32 000 SEK
39Yngve Ekström, fåtölj, "Rondino 2", Swedese Möbler AB, 1960-tal.16 000 SEK
40Kerstin Olby, skåp, "Rhapsody", Olby Design 2010, unikt.42 000 SEK
41Lotta Lampa, "Tjabo Thunder light", golvlampa, unik, Studio Lotta Lampa 2018.22 000 SEK
42Lotta Lampa, "TT Thunder", taklampa, unik, Studio Lotta Lampa 2018.4 500 SEK
43Verner Panton, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.8 500 SEK
44Lars Stensö, "High Fidelity", fåtölj, unik upplaga för Woodstockholm, 2012.Återrop
45Nick Ross, stol, "Last of the Free Chair (Artefact #12)", unik, Skottland 2018.50 000 SEK
46Jaime Hayon, sideboard "Showtime", BD Barcelona Design, Spanien efter 2006.30 000 SEK
47Hanna Hansdotter, "Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.26 000 SEK
48Hanna Hansdotter, skulptur, "Tiffany print", glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.27 000 SEK
49HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.55 000 SEK
50Jonny Johansson, soffa, "Studie No 4", Acne Studios, O. H. Sjögren, Tranås 2010.22 000 SEK
51Jonny Johansson, fåtölj,"Studie No 1", Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010.17 000 SEK
52Jonny Johansson, soffa, "Studie No 5", Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010.24 000 SEK
53Mats Theselius, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.40 000 SEK
54Mats Theselius, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.36 000 SEK
55Donald Baechler, Utan titel.40 000 SEK
56Astrid Sylwan, "October State of Mind".70 000 SEK
57Richard Hambleton, "Marlboro Country".350 000 SEK
58Gabi Trinkaus, "Rethink".44 000 SEK
59Lisa D Manner, "Landslide".42 000 SEK
60Lars Lerin, "Skymnäshagen".120 000 SEK
61KATRIN WESTMAN, Signerad Katrin Westman och daterad 2015 a tergo. Olja på pannå.Återrop
62Kiki Smith, "Tongue in Ear".40 000 SEK
63Anders Knutsson, Utan titel.34 000 SEK
64Jim Thorell, "Lions in the circus".44 000 SEK
65Matthias Bitzer, "Staring at the Sun".70 000 SEK
66Jockum Nordström, "Min vän / My friend".40 000 SEK
68Alfred Boman, "Space Bars".30 000 SEK
69Tomas Lundgren, "Divergent I, II, III".50 000 SEK
70Andreas Eriksson, "Landskap utan titel".110 000 SEK
71Bernar Venet, "Arcs in Disorder: 83.5 Arc x 14".140 000 SEK
72Patrik Andiné, "Passion".60 000 SEK
73Marie-Louise Ekman, "Dam med tre kroppar, två speglar och en utgång".70 000 SEK
74Niki de Saint Phalle, "Les Amoureux".1 100 000 SEK
75Anders Knutsson, Utan titel.19 000 SEK
76PER OLOF ULTVEDT, Bemålad trärelief. Signerad P. O. Ultvedt och daterad -58 a tergo.Återrop
77Robert Therrien, Utan titel.Återrop
79Nathalie Djurberg, "Hardcore".120 000 SEK
80A.R Penck, "La Serpent à Plumes / Gefiederte Schlange".80 000 SEK
81SIRI BERG, Signerad Siri Berg och daterad 84 a tergo. Olja på duk.Återrop
82ANDERS KNUTSSON, Olja och vax på duk. Signerad Anders Knutsson och daterad 1979 a tergo.Återrop
83Martin Kippenberger, "Untitled (Hotel Chelsea)".Återrop
84Veronica Brovall, "Motherfucker 1".Återrop
85Dick Bengtsson, "Oktoberceremonin IV".Återrop
86ELIS ERIKSSON, duk signerad Elis och daterad 77.Återrop
87Joseph Beuys, "Objekt zum Schmieren und Drehen".Återrop
88Ola Billgren, "Bartender".350 000 SEK
89Elis Eriksson, "nr 27 "åsådeblå..." ".25 000 SEK
90Sten Eklund, "Stenarna i muren II".20 000 SEK
91Lars Lerin, "Hemtrakter".175 000 SEK
92Jockum Nordström, "Prodigy".35 000 SEK
93Linn Fernström, "Livfiskelina".22 000 SEK
94Anders Widoff, "Utan titel (Grammatik): 9".50 000 SEK
95Anders Knutsson, Utan titel.27 000 SEK
96Utan titel.Återrop
97Niki de Saint Phalle, "La Main Gauche".Återrop
98Per Olof Ultvedt, ”Krängande rymd”.Återrop
99Elis Eriksson, "Pavan".Återrop
100Sten Eklund, "Som ett ekorrhjul".Återrop
102Elis Eriksson, "Pavan".Återrop
103Austin Lee, "Grimace".60 000 SEK