Modern Art + Design 612

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Rut Bryk, väggreliefer, 2 st, Arabia, Finland 1960-tal.11 000 SEK
104Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal.24 000 SEK
105Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal.Återrop
106Birger Kaipiainen, häst med ryttare, Rörstrand 1950-tal.130 000 SEK
107Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.120 000 SEK
108Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.115 000 SEK
109Birger Kaipiainen, skulptur, i form av blomvas, Arabia, Finland 1960-tal.11 000 SEK
110Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.5 500 SEK
111Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.13 000 SEK
112Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-tal.85 000 SEK
113Knud Andersen, & ROYAL COPENHAGEN, urna med lock och fot av patinerad brons, Danmark 1900-talets mitt.6 000 SEK
114Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A Ramié 315.38 000 SEK
115Pablo Picasso, plakett "Joueur de flûte et chèvre", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956. A Ramié 382.28 000 SEK
116Pablo Picasso, fat, "Visage barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1959. A Ramié 413.36 000 SEK
117Pablo Picasso, fat, "Service visage noir, assiette I", Madoura, Vallauris, Frankrike 1948, A. Ramié 44.24 000 SEK
118Pablo Picasso, fat, "Service visage noir", assiette E, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1948, A. Ramié 40.20 000 SEK
119Pablo Picasso, plakett, "Personnages et cavailer", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1968.16 000 SEK
120Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 160.15 000 SEK
121Pablo Picasso, skålfat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 172.13 000 SEK
122Ferdinand Boberg, bonbonjär, för C.G Hallberg, Stockholm 1909, jugend. Silver, delvis förgyllt, och emalj.48 000 SEK
123Sigurd Persson, ljusstakar, ett par, Stockholm 1964, smed Johann Wist.42 000 SEK
124Kristian Nilsson, parfymflacon, Stockholm 1981, sterling.9 000 SEK
125NILS NISBEL, ljusring för fem ljus, Sigtuna 1982, sterling.Återrop
126Wiwen Nilsson, armring, Lund, 1943, sterling och bergkristall.16 000 SEK
127Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1938.11 000 SEK
128Wiwen Nilsson, cocktailset, Lund 1946, sterling (cocktailshaker, 10 cocktailglas samt bricka).115 000 SEK
129Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling.14 000 SEK
130Wiwen Nilsson, skål, Lund 1964, sterling.20 000 SEK
131Wiwen Nilsson, kaffekanna, Lund 1956, sterling.80 000 SEK
132Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.19 000 SEK
133Wiwen Nilsson, collier, Lund 1943, sterling med bergkristall.10 000 SEK
134Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1943, sterling och bergkristall.11 500 SEK
135Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1968, sterling.65 000 SEK
136Wiwen Nilsson, ring, 18K vitguld med pärla, Lund 1958.8 000 SEK
138Wiwen Nilsson, ring, Lund 1974, 18K guld.17 000 SEK
139Wiwen Nilsson, örhängen, ett par, Lund 1970, 18K guld.8 500 SEK
140Wiwen Nilsson, ring och broschnål, Lund 1972-73, 18K guld med ametist.7 000 SEK
141Wiwen Nilsson, sockerskål och bonbonnière, sterling, Lund 1950.11 000 SEK
142Wiwen Nilsson, mjölkkanna, Lund 1955, sterling.13 000 SEK
143Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.26 000 SEK
144Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.28 000 SEK
145Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 168 delar, Lund, olika årtal.115 000 SEK
146Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 60 delar, Lund 1958 (några få delar) samt 1964, sterling.48 000 SEK
147Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1955.100 000 SEK
148Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring, egen ateljé, Stockholm, ca 1952.40 000 SEK
149Vivianna Torun Bülow-Hübe, set om armring, brosch samt örhängen, ett par, egen verkstad sannolikt 1980-tal, sterling.9 500 SEK
150Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, egen verkstad, 1980-90-tal, sterling.15 000 SEK
151Georg Jensen, kaffe- och teservis, fyra delar, modell "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918-1919, 830/1000 silver, design nr 2 samt 100.36 000 SEK
152Georg Jensen, bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 2E.46 000 SEK
153Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver, design nr 156 C.75 000 SEK
154Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling, design nr 446.28 000 SEK
155Georg Jensen, chokladkanna, Paris 1925-26, sterling 950/1000 silver, design nr 15.100 000 SEK
156Georg Jensen, bonbonnièrer, ett par, Köpenhamn 1920-tal (en med Köpenhamnsstämpel 1923), design nr 180 C.22 000 SEK
157Georg Jensen, bordständare / oljelampa, Köpenhamn 1918, design nr 12, 830/1000.4 000 SEK
158Georg Jensen, skål med lock, Köpenhamn 1915-19, 830/1000 silver,20 000 SEK
159Georg Jensen, OCH JOHAN ROHDE, nötknäppare, 2 st, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1919-27, 830/1000.24 000 SEK
160Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1919, 830 /1000 silver, design nr 133.44 000 SEK
161Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-51, design nr 2A och 2C (sockerskål), sterling silver.Återrop
162Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 19 "Louvre-skålen".20 000 SEK
163Georg Jensen, bordsurtout, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design nr 255,65 000 SEK
164Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88.20 000 SEK
165Georg Jensen, dubbelskål med lock, Köpenhamn 1919, design nr 81, 830/1000 silver.32 000 SEK
166Johan Rohde, barometer, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, design nr 596, sterling.48 000 SEK
167Gundorph Albertus, coasters, ett par, "Kaktus/ Cactus" Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design 572 C.4 500 SEK
168Gundorph Albertus, bestickuppsättning, 265 delar, "Kaktus", Köpenhamn, flertalet delar 1933-44, sterling.65 000 SEK
169Georg Jensen, te- och kaffeservis, 5 delar med bricka, Argenterie d'Art de Georg Jensen, Köpenhamn ca 1930-1938.80 000 SEK
170Harald Nielsen, skål med lock och fat, Firma Georg Jensen, Danmark 1933-44, design nr 610, sterling.6 700 SEK
171Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 321 och 321 A.Återrop
172Johan Rohde, kuverttallrikar, 6 st, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 587C, sterling.32 000 SEK
173Georg Jensen, kaffe- och teservis, 5 delar, Köpenhamn efter 1945, sterling.13 000 SEK
174Georg Jensen, bestickuppsättning "Old Danish/Dobbelrifflet", 170 delar, Köpenhamn, efter 1945, sterling.45 000 SEK
175Sigvard Bernadotte, såskanna med såssked, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.12 000 SEK
176Sigvard Bernadotte, brevkniv, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling.5 500 SEK
177Sigvard Bernadotte, bestickuppsättning, 111 delar "Bernadotte" Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och delvis rostfritt stål.38 000 SEK
178Arno Malinowski, armband, Georg Jensen, Köpenhamn sannolikt 1960-tal, sterling, svenska importstämplar, design nr 110.16 000 SEK
179Kay Fisker, kanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn, Danmark 1947, sterling.20 000 SEK
180Ibi Trier Mørch, kandelaber "Bølgeslag", för Firma A. Michelsen, Danmark 1951, sterling.12 000 SEK
181Tapio Wirkkala, skål, kajak, Hopeakeskus OY, Tavastehus, Finland, 1976, sterling.50 000 SEK
182MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 69 x 151 cm, signerad MMF.Återrop
183Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Knoppen", gobelängteknik, ca 59,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF.5 000 SEK
184Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVNAD, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 27,5 x 30 cm, signerad AMF, inramad (med ram ca 44 x 43,5 cm).Återrop
185Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Korna", rölakan, ca 251 x 142,5 cm, signerat MMF.13 000 SEK
186Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna" gobelängteknik, ca 346 x 247,5 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
187Barbro Nilsson, MATTA, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 252 x 174 cm, signerad AB MMF BN.36 000 SEK
188Barbro Nilsson, MATTA, "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 275,5 x 142,5 cm, signerad AB MMF BN.38 000 SEK
189Barbro Nilsson, MATTA, "Hjortron", gobelängteknik, ca 136,5 x 86,5 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
190Barbro Nilsson, MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 125 x 60 cm, signerad AB MMF BN.6 000 SEK
191Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan grön", gobelängteknik, ca 279,5 x 219,5 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
192Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus", gobelängteknik, ca 297,5 x 216 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
193Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga grön", gobelängteknik, ca 246,5 x 170 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
194Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, grön", gobelängteknik, ca 253,5 x 177,5 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
195Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 327 x 232 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
196MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 327 x 224 cm, signerad MMF.Återrop
197Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 263,5 x 155,5 cm, signerad MMF.Återrop
198MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 210,5 x 126 cm, signerad AB MMF.Återrop
199MÄRTHA GAHN, MATTA, flossa, ca 310 x 209 cm, signerad MG (Märtha Gahn). Sverige omkring 1930.Återrop
200Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vadstena", flossa, ca 257,5 x 209 cm, signerad MMF.Återrop
201Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 328,5 x 223,5 cm, signerad AB MMF.115 000 SEK
202Barbro Nilsson, MATTA, närmast rund, "Kullager, gul", flossa, diameter ca 230-234 cm.90 000 SEK
203MATTA, närmast rund, flossa, ca 187 x 178 cm, sannolikt Sverige omkring 1900-talets mitt.Återrop