Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
604HÅRPRYDNADER, tre stycken, metall, stenar, pärlor, fjädrar. Qingdynasty, 1800-tal.8 000 SEK
605ROCK, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.140 000 SEK
606ALBUMBLAD, 12 stycken. Qingdynastin, omkring 1900, attribuerade bl.a. till Zhang Jian, Shou Ping, Yang Jin, efter.260 000 SEK
607TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kakiemon, Japan, Edo.7 000 SEK
608SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1800-tal.24 000 SEK
609BORDSKÄRM på porslinställ. Mingdynastin (1368-1644) samt skärmen Japansk, 1800-tal.15 000 SEK
610SCHATULL med fyra lådor, lack. Japan, Meiji (1868-1912).22 000 SEK
611SKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).3 500 SEK
612MINIATYRSKÅP, lack. Japan, Meiji (1868-1912).24 000 SEK
613VÄRMESTÄLL/TEABURI, lack och trä. Japan, Meiji (1868-1912).26 000 SEK
614ASK med LOCK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).16 000 SEK
615BORD/BUNDAI, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerat.10 000 SEK
616INSTRUMENT, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).9 000 SEK
617PANEL, lackerad och förgylld metall. Japan, sen Meiji, tidigt 1900-tal. Signerad.32 000 SEK
618SKÄRM, åtta delad. Japan, Meiji (1868-1912).9 000 SEK
619NETSUKE, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).5 500 SEK
620NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).7 000 SEK
621VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.4 000 SEK
622RULLMÅLNINGAR, sex stycken, tusch och färg på papper. Japan, Meiji (1868-1912).14 000 SEK
623MAKIMONO, Japan, tidigt 1900-tal.3 000 SEK
624KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Heirin Temple, Nobidome".16 000 SEK
625KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Snow".22 000 SEK
626KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel II".75 000 SEK
627KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel I".75 000 SEK
628KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Night Rain".105 000 SEK
629KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel I".100 000 SEK
630UTAGAWA HIROSHIGE (1797-1858), färgträsnitt. Japan, 1800-tal.7 500 SEK
631KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel II".26 000 SEK
632KATSUSHIKA HOKUSAI (1760–1849), efter, färgträsnitt. Japan "Fujimigahara".7 000 SEK
633KATSUSHIKA HOKUSAI (1760–1849), efter, färgträsnitt. Japan, "The Falling Mist Waterfall".3 500 SEK
634SKULPTURER, två stycken, bijin, brons. Japan, Edo (1603-1868).20 000 SEK
635TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal.7 000 SEK
636FLÄKTA/SOLFJÄDER, silver, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912), signerad.Återrop
637TEKANNA med LOCK, järn och mässing. Japan, Meiji (1868-1912). Lockets insida med signatur.11 000 SEK
638SKÅL, lackerat trä. Japan, Zohiko Company.Återrop
639FAT, porslin. Japan, Kutani, 1900-tal.Återrop
640KRUKA, keramik. Japan, 1900-tal.Återrop
641BRONSSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).Återrop
642BRONSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).2 000 SEK
643SPEGLAR, två stycken, brons. Troligen Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).Återrop
644SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).Återrop
645SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).Återrop
646SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907 e. Kr).Återrop
647VIKT, brons. Warring states (475–221 f. Kr).32 000 SEK
648RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin med märke.Återrop
649FIGURINER, två stycken, lackerade. Mingdynastin (1368-1644).3 000 SEK
650BUDDHISATTVA, brons. Mingdynastin (1368-1644).70 000 SEK
651VAIROCANA BUDDHA, brons. Sen Mingdyanasti (1368-1644).19 000 SEK
652BUDDHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal, märkt Da Qing Qianlong Nian jingzao.380 000 SEK
653AKHSOBYA BUDDHA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.180 000 SEK
654VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.155 000 SEK
655BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal.185 000 SEK
656RAKSHASI, brons. Tibeto-kinesisk, circa 1900.34 000 SEK
657GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
658GUDOM, kopparlegering. Tibet, troligen 1900-tal.26 000 SEK
659SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Troligen 1900-tal.Återrop
660THANKA, färg och tusch. Tibet, 1800-tal.8 000 SEK
662KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynasty, (1644-1912).Återrop
663ALTARBORD, hardwood. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
664SKÅP, hardwood. Kina, Qingdynastin, troligen 1700-tal.22 000 SEK
665SKÄRM/PANEL, trä, lack med inläggningar av bl.a. sten, cloisonné och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.720 000 SEK
666SKULPTUR, nöt. Kina, med poem.Återrop
667FIGURINER, ett par, bambu.Troligen Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
668ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
669TEKANNA och SKÅL, silver och emalj. 1900-tal.36 000 SEK
670TEKOPPAR, fem stycken samt FAT, emalj. Qingdynastin, omkring 1800.6 000 SEK
671VAS, emalj på koppar. Qingdynastin, omkring år 1800.13 000 SEK
672ASKAR med LOCK, ett par, cloissonné. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
673BISKIVOR, tre stycken, samt två AMULETTER, sten. Arkaiserande, Kina.Återrop
674SKÅL, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.55 000 SEK
675FIGURIN i form av CIKADA, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
676SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.8 000 SEK
677SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.3 000 SEK
678FAT, lila pekinglas. Kina, troligen omkring 1900.Återrop
679VAS, glas. Lobmeyr, early 20th Century.60 000 SEK
680ROCK, broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900.17 000 SEK
681ROCK, siden. Qingdynastin, omkring 1900.14 000 SEK
682ROCK, broderat siden. Kina, 1920-tal.5 000 SEK
683RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Sen Qingdynasti.520 000 SEK
685RULLMÅLNING, akvarell och tusch på siden. Kina, Republik, signerad av Zhang Zongliang, daterad 1938.19 000 SEK
686RULLMÅLNING, akvarell och tusch på siden. Japan, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
687RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Qingdynastin (1664-1912).38 000 SEK
688RULLMÅLNING, Li Jian (1747-1799), tusch och färg på papper. Qingdynastin, daterad 1792.9 000 SEK
689AKVARELLER, nio stycken. Okänd konstnär, Qingdynastin, 1800-tal.60 000 SEK
690OKÄND KONSTNÄR, akvarell. Qingdynastin, omkring år 1800.Återrop
691BÖCKER, fem volymer. Arthur M Sackler Collection.6 000 SEK
692KAMEL, lergods. Tangdynastin (618-906).16 000 SEK
693TRIPOD, keramik. Mingdynastin (1368-1644).18 000 SEK
694TAKRYTTARE, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
695SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
696SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).17 000 SEK
697VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.50 000 SEK
698KRUKA, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.16 000 SEK
699VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
700FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
701KANNOR, ett par, porslin med brännförgylld brons. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).42 000 SEK
702VAS, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.7 000 SEK
703TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
704FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
705TALLRIKAR, 11 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK