Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.Föremål
504Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).38 000 SEK
505Axel Petersson Döderhultarn, ”Ropar Olle”.18 000 SEK
506Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop" (2).24 000 SEK
507Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.20 000 SEK
508Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".26 000 SEK
509Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".16 000 SEK
510Bruno Liljefors, Räv som lurar vid strandkant.105 000 SEK
511Maja Fjaestad, "Park".12 000 SEK
512Gösta von Hennigs, Folkliv på kaj.Återrop
513Carl Trägårdh, Flicka med gäss på stranden.26 000 SEK
514Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och frukt.24 000 SEK
515Carl Wilhelmson, "Kapellet".80 000 SEK
516Lesser Ury, "Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains".Återrop
517Frants Henningsen, Konvalesens.Återrop
518Leon Wyczółkowski, Blomsterstilleben.175 000 SEK
519Hans Zatzka, "Nicht eintretten".100 000 SEK
520Kitty Lange Kielland, Fjällandskap.65 000 SEK
521Okänd konstnär 1800/1900-tal, Ursprungsamerikan som fiskar från kanot.170 000 SEK
522Carl Wilhelmson, "Tvätterska".500 000 SEK
523Carl Larsson, "Gunnar/Pojke med sjömanskostym".Återrop
524John Bauer, "Vingmor".22 000 SEK
525Gustaf Theodor Wallén, "Såpbubblor".70 000 SEK
526August Malmström, ”Elden är lös! Exteriör med två barn och en katt”.Återrop
527John Bauer, Stridsscen med riddare.10 000 SEK
528Ernst Josephson, "Värdshuskurtis".
529Kustlandskap med promenerande par.Återrop
530Ernst Josephson, Figurscen med militärer, ur Fänrik Stål-sviten.14 000 SEK
531Ernst Josephson, Erik XIV och Karin Månsdotter.
532Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).42 000 SEK
533Anders Zorn, "August Strindberg".33 100 SEK
534Helmer Osslund, Kustlandskap.24 000 SEK
535Helmer Osslund, Kustlandskap.20 000 SEK
536Vilhelm Victor Bille, Marin.40 000 SEK
537Helmer Osslund, "Liggande modell".20 000 SEK
538Helmer Osslund, "Snösmältning i fjällen".22 000 SEK
539"Hamnbild, Kalmar".Återrop
540Frederic de Moucheron, Landskap med staffagefigurer.25 000 SEK
541Claude Joseph Vernet Hans krets, Fiske vid stranden.Återrop
542Joost Cornelisz. Droochsloot Tillskriven, Stadsbild med figurer på ett torg.90 000 SEK
543Fransesco Lavagna Hans krets, Trädgårdsstilleben med fåglar och kanin (2).Återrop
544Blomsterstilleben (2).Återrop
545Blomsterstilleben (2).Återrop
546Leopold Brunner, Stilleben med fåglar och frukter (2).70 000 SEK
547Alfred Bergström, "Sommarkväll".22 000 SEK
548AErnst Josephson, Elegant herre i justaucorps.16 000 SEK
549SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).340 000 SEK
550VAS, porslin. Transition, 1600-tal.40 000 SEK
551VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).38 500 SEK
552FAT, porslin. 1600-tal med Chenghuas märke.70 000 SEK
553KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.55 000 SEK
554VAS, porslin. 1600-tal.165 000 SEK
555FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
556BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
557BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).35 000 SEK
558BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
559MEIPINGVAS, keramik. Qingdynastin, 1700-tal.42 000 SEK
560VAS, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.36 000 SEK
561RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
562YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.16 000 SEK
563KÄRL, brons. Troligen Handynastin (206 BC–220 AD).19 000 SEK
564KÄRL med LOCK, brons. Troligen Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
565BUFFEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
566AMITHABA BUDDHA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).40 000 SEK
567DAKINI, bärnnförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.20 000 SEK
568PENSELBAD, bergkristall. Qingdynastin 17/1800-tal.105 000 SEK
569SKÅLAR, två stycken, samt RÖKELSEKAR, agat. Qingdynastin.13 000 SEK
570FIGURIN, nefrit. Qingdynastin eller äldre.7 000 SEK
571SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin.4 500 SEK
572SNUSFLASKA, lack. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
573HÅRNÅLAR, ett par, delvis förgyllda. Qing dynastin, 1800-tal.2 700 SEK
574BRODERI, siden. Qingdynastin, 1800-tal.38 000 SEK
575VAS, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal eller äldre.24 000 SEK
576VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongmärke.38 000 SEK
577TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Japan, 1700-tal med poem.17 000 SEK
578RAMAR, tre stycken silver. Japan och Kina tidigt 1900-tal. Den större märkt Miyamoto Shoko, Tokyo.5 500 SEK
579SILVERBRICKOR, tre stycken. Oidentifierad mästarstämpel, tidigt 1900-tal.6 500 SEK
580BORDSGARNITYR, tre delar, silver. Thailand, tidigt 1900-tal.42 000 SEK
581RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Troligen sen Mingdynastin (1368-1644).70 000 SEK
582RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.18 000 SEK
583KRUKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
584SNUSFLASKA, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).12 000 SEK
585SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.60 000 SEK
586SNUSFLASKA med PROPP. Qingdynastin, 1800-tal.3 000 SEK
587SNUSFLASKA, rött glas. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
588SNUSFLASKA, pekingglas. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
589SNUSFLASKA med LOCK, sten. Qingdynastin, omkring 1900.Återrop
590SNUSFLASKA med LOCK, insidesmålad. Kina, omkring 1900.Återrop
591DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.2 400 SEK
592OKIMONO trä samt NETSUKE. Japan, Meiji (1868-1912).5 500 SEK
593SKÅL, keramik. Korea, Koryo, 1300-tal.12 000 SEK
594VAS, brons. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644).18 000 SEK
595VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med senare bronsmontering. Celadonfärgad glasyr.18 000 SEK
596CREMEKOPPAR med LOCK, 10 stycken, kompaniporslin. Jiaqing (1796-1820).8 000 SEK
597ALTARBORD, trä. Qingdynastin.6 500 SEK
598BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.2 000 SEK
599SKÅP, trä. Kina, med infällda porslinsplaketter, tidigt 1900-tal.22 000 SEK
600STÄLL med MONTERSKÅP, trä. Sen Qing omkring 1900.8 000 SEK
601BORD, trä. Kina, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
602ASK med LOCK, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
603SKUPTERAD nefrit, två stycken. Qingdynastin.18 000 SEK