Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201MATTA, semiantik, Kirman, ca 362,5 x 265 cm.Återrop
202MATTA, semiantik Lilihan sannolikt, ca 502 x 281,5-286 cm.Återrop
203MATTA, antik/semiantik Mahal, ca 416,5-421,5 x 314,5-318,5 cm.14 000 SEK
204MATTA, semiantik Meshed, signerad Saber, ca 512,5 x 343,5-345 cm (inklusive sidorna med 1,5-3 cm slätväv).90 000 SEK
205MATTA, semiantik Meshed, sk Saber, ca 475 x 349 cm (inklusive slätväv).Återrop
206MATTA, semiantik/Old Nain Tuteshk, part silk, ca 228 x 150 cm.Återrop
207MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 222,5 x 158 cm samt kortsidorna med 1,5 respektive 2,5 cm slätväv).15 000 SEK
208MEDITATIONSMATTA, semiantik Ningxia sannolikt, Kina, ca 594,5 x 61-64,5 cm.18 000 SEK
209MEDITATIONSMATTA, semiantik Ningxia, Kina, ca 115,5-116,5 x 60-61 cm.Återrop
210MEDITATIONSMATTA, semiantik Ningxia, Kina, ca 164,5 x 57,5-58,5 cm.Återrop
211GALLERIMATTA, semiantik Nordvästpersisk Heris sannolikt, ca 421 x 96-99 cm.12 000 SEK
212MAFRASH, antik/semiantik Shasavan, ca 108,5 x 55 cm, höjd 39,5, djup 55,5 cm. Bord/taburett medföljer, höjd ca 46,5 cm.Återrop
213MATTA, antik Shirvan, Tsarryssland, ca 277-288,5 x 139-140 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).8 000 SEK
214MEDITATIONSMATTA, semiantik Tibetansk, ca 63,5-64,5 x 68,5-70 cm (samt sidorna med 5 cm tygskoning).3 000 SEK
214BMATTA, semiantik/old silke Turkisk, ca 326 x 220,5 cm.Återrop
215TÄLTBAND, FRAGMENT, antikt Turkmenskt, Tsarryssland, ca 102,5 x 39 cm. Monterat (med montering 107x42 cm).6 000 SEK
216MATTA, semiantik Täbris, ca 369,5 x 272,5 cm.26 000 SEK
217MATTA, antik/semiantik Täbris part silk figural, ca 345-346 x 217,5-232 cm.55 000 SEK
218MATTA, semiantik Täbris figural, ca 363-366 x 252-258 cm.Återrop
219MATTA, semiantik Täbris, signerad Jabarzadeh ca 337,5 x 242,5 cm.Återrop
220MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 281 cm.Återrop
221MATTA, semiantik Täbris sannolikt, figural, ca 325,5 x 226 cm.15 000 SEK
222MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.15 000 SEK
223MATTA, semiantik Täbris, ca 359-364 x 259 cm.Återrop
224MATTA, semiantik Xinjiang (Sinkiang), Kina, ca 128,5 x 70 cm.4 000 SEK
225MATTA, semiantik Xinjiang (Sinkiang), Kina, ca 127 x 67-69 cm (samt ca 1 cm slätväv på en kortsida).5 000 SEK
226ROMERSKT GLAS, fyra delar. Medelhavsregionen, troligen 300/1000-tal e-Kr.16 000 SEK
227SKÅL, glas. Troligen venetiansk, 15/1600-tal.9 000 SEK
228POKAL, glas. 1700-tal, troligen Potsdam.11 000 SEK
229POKAL, glas. Saxen, 1700-tal.10 000 SEK
230POKALGLAS. Böhmen, 1700-talets första hälft.2 500 SEK
231POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.8 000 SEK
232POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.4 500 SEK
233PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.19 000 SEK
234SPETSGLAS. Tyskland, 1700-tal.2 900 SEK
235GLAS, två stycken. 1700-tal.3 000 SEK
236FLASKA, glas. Troligen Skånska glasbruket, 1700-tal.3 000 SEK
237ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.9 500 SEK
238ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.11 500 SEK
239URNOR med LOCK, ett par, glas. Troligen Norge 1800-tal.31 100 SEK
240FLASKOR, två stycken, glas. 1700/1800-tal.2 600 SEK
241GINFLASKA, glas. Holland, med sigill från J H HENKES, 1800-tal.Återrop
242GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, Odelberg, 1900-tal.40 000 SEK
243PRAKTFAT, majolika. Italien, 1800-tal, Historismus.Återrop
244TOBAKSURNA, fajans. Holland, omkring 1800.9 000 SEK
245TRUMPETVASER, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-talets mitt.12 000 SEK
246KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.7 000 SEK
247MINIATYRYTTERFODER, porslin. Meissen, 1700-talets mitt.3 000 SEK
248TALLRIKAR, 16 st, porslin.Sévrès, Paris, 1804-09, med Axel von Fersens monogram.105 000 SEK
249SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.15 000 SEK
250Josef Albers, "Interaction of color".28 000 SEK
251Francis Bacon, "Study for portrait of Pope Innocent X".210 000 SEK
252Georges Braque, "L'oiseau et son ombre I".75 000 SEK
253Georges Braque, ”Helios V”.26 000 SEK
256Marc Chagall, "Springtime in the meadow", ur: "Daphnis And Chloe".175 000 SEK
257Marc Chagall, "Evocation".26 000 SEK
258Marc Chagall, "Le Violoniste au coq".37 000 SEK
259Eduardo Chillida, "Zubi".26 000 SEK
260"Utan titel, plansch 15" ur "Unité".Återrop
261Sonia Delaunay, "Poésie de mots, poésie de couleurs".40 000 SEK
261AJean Dubuffet, "Personnage au costume rouge".140 000 SEK
262Max Ernst, "Oiseaux en Péril".80 000 SEK
263Lucio Fontana, "Concetto spaziale (Teatrino)".115 000 SEK
264Lucio Fontana, "Concetto Spaziale".28 000 SEK
265Willem de Kooning, "Figure at Gerard Beach".36 000 SEK
266Henri de Toulouse-Lautrec, "Reine de Joie".115 000 SEK
267Joan Miró, "L'aïeule devant la mer".115 000 SEK
268Joan Miró, "Louisiana".16 000 SEK
269Joan Miró, "Daphnis and Chloé".32 000 SEK
270Joan Miró, "Ma de proverbis".23 000 SEK
271Joan Miró, Ur Série I.75 000 SEK
272Joan Miró, "Plate 13" ur "Maravillas con Variaciones Acrósticas en El Jardín de Miró".15 000 SEK
273Joan Miró, "Oiseau solaire, oiseau lunaire, étincelles" ur "Revue XXe Siécle".26 000 SEK
274Pablo Picasso Efter, "Vollard et son chat".97 000 SEK
275Pablo Picasso, "Dans l'atelier".36 000 SEK
277Pablo Picasso Efter, "Paz. Estocolmo".32 000 SEK
278Pablo Picasso Efter, "Nu de dos".40 000 SEK
279Pablo Picasso Efter, "Maternité".115 000 SEK
280Pablo Picasso, "Minotaure caressant une femme" ur: "La Suite Vollard".Återrop
281Pablo Picasso, "La Pique II".55 000 SEK
282Pablo Picasso, "Femme assise au chapeau et femme debout drapée" ur: "La Suite Vollard".60 000 SEK
283Pablo Picasso, "Dans l'atelier du sculpteur".42 000 SEK
284Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte, jaune et bleue".70 000 SEK
285Daniel Spoerri, "Brote" ur "Edition MAT".26 000 SEK
286Victor Vasarely, "Topaze, blanche postif".50 000 SEK
287Victor Vasarely, "Turkiz".46 000 SEK
288Victor Vasarely, Ur "René Descartes, Le Discours de la Méthode".22 000 SEK
289Banksy, "Napalm".125 000 SEK
289AAshley Bickerton, "Bad".16 000 SEK
290Jean Dubuffet, "Marche en campagne".32 000 SEK
291Richard Hamilton, "I'm dreaming of a black Christmas".75 000 SEK
292David Hockney, "Portrait of Cavafy II".45 000 SEK
293Jasper Johns, "6" ur "0-9".145 000 SEK
293AJasper Johns, "9" ur "0-9 (A set of Ten Numerals)".24 000 SEK
294Jasper Johns, "Cups 4 Picasso".75 000 SEK
295Ellsworth Kelly, "Blue and yellow and red orange" ur "Suite of Twenty-Seven Color Lithographs".130 000 SEK
296Roy Lichtenstein, "Turkey shopping bag".36 000 SEK
297Roy Lichtenstein, "Fish and sky" ur "Ten from Leo Castelli".70 000 SEK
298Roy Lichtenstein, "Foot medication".27 000 SEK
299Roy Lichtenstein, "Seascape II", ur Édition MAT 65.130 000 SEK