Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.Föremål
101Presenterfat, försilvrad mässing. Stämplat AD. Barock.5 000 SEK
102Presenterfat, försilvrad mässing. Barock.5 000 SEK
103Ljusstakar, ett par, av Caspar Liendenberg (verksam från 1745), Stockholm 1770, argent haché, Rokoko.26 000 SEK
104SIGILL, sk pitschaft, för friherreliga ätten Armfelt, guld med skuren karneol, ostämplad, daterat 1791.60 000 SEK
105PLÅTMYNT, 8 daler SM 1659 (Karl X Gustav), Avesta.2 000 000 SEK
106Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 212, 1728, ett tryckt förordnande medföljer.48 000 SEK
107PRESENTBAND, för Gustav III 1784, från hans italiensk-franska resa.210 000 SEK
108Kungliga bokband, 50 volymer, drottning Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818).150 000 SEK
109Per Gustaf Floding, "Gustav III” (1746-1792). Med träskuren och förgylld gustaviansk ram, krönt med riksvapnet.30 000 SEK
110TRÄDGÅRDSURNA, J&C G Bolinder Stockholm No 8. 1800-talets andra hälft.51 000 SEK
111TRÄDGÅRDSURNA, tillskriven Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.12 000 SEK
112Henning Petri, presenterfat/konfektfat, silver Nyköping 1701. Barock.29 000 SEK
113Henning Petri, presenterfat/konfekt, silver, Nyköping 1695. Barock.17 000 SEK
114Henning Petri, konfektskål, silver, Nyköping 1699. Barock.15 000 SEK
115Anders Wibeck, brännvinsskål, silver, Borås (verksam -1702-1727(1730)).Återrop
116Skål, omärkt, delvis förgyllt silver, sannolikt Serbien 1600-tal.25 000 SEK
117Jobst Planckh, kalk, silver, Nürnberg 1609-1629. Renässans.24 000 SEK
118Lars Månsson, dryckeskanna, silver, (verksam i Lidköping -1639-1662-). Barock.65 000 SEK
119Hans Jorgensen Bull (verksam i Trondhjem 1660-1684), dryckeskanna, silver. Barock.105 000 SEK
120Rudolf Wittkopf, filigranbägare med lock, ett par, silver, Stockholm 1698.1 280 000 SEK
121Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1766.46 000 SEK
122Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko.26 000 SEK
123Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772), kaffekanna, silver. Rokoko.26 000 SEK
124Andreas Öhrman, sockerskrin, silver, Stockholm 1769. Rokoko.32 000 SEK
125Jöns Granbom, konfektskål, silver, Stockholm 1786. Rokoko.60 000 SEK
126Stephan Halling, kaffekanna, silver, Örebro 1784. Gustaviansk.Återrop
127Johan Abraham Hallard, kaffekanna, silver, Stockholm 1788. Gustaviansk.Återrop
128Peter Johan Zetterling, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk.16 000 SEK
129Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1785. Gustaviansk.18 000 SEK
130Anders Hjulström, mjölkkanna, silver, Köping 1791. Gustaviansk.18 000 SEK
131Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.17 000 SEK
132Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1798. Gustaviansk.8 500 SEK
133Johan Engelbrekt Malm, kaffekanna, silver, Stockholm 1828. Empire.4 000 SEK
134Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1811. Empire.19 500 SEK
135Johan Fredrik Masman, sockerskrin, silver, Stockholm 1814.10 000 SEK
136Johan Wilhelm Helleday, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1710. Karolinska.
137Isak Sauer, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1755. Rokoko.Återrop
138Carl Petter Tellander, ljusstakar, ett par silver, Jönköping 1759. Senbarock/tidig rokoko.Återrop
139Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska.Återrop
140Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par silver, Stockholm 1792.46 000 SEK
141Johan Israel Beckman, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska.65 000 SEK
142Anders Castman dy, ljusstakar, ett par, silver, Eksjö 1798. Gustavianska.45 000 SEK
143Pehr Zethelius, ljusstakar ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska.95 000 SEK
144Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska.100 000 SEK
145Olof Löfvander, saltkar, ett par, silver, Luleå 1783. Rokoko.Återrop
146Pehr Zethelius, bordsurtout, silver, Stockholm 1808. Sengustaviansk.8 000 SEK
147Gustaf Folcker, COASTERS, ett par lika, silver, Stockholm 1819 och 1826.18 000 SEK
148Skål/Smörask med lock och fat, otydlig mästarstämpel, Wien 1845. Nyrokoko.8 600 SEK
149Petter Lund, bägare, silver, Stockholm 1723.12 000 SEK
150Aron Wangstelius, bägare, silver Torshälla 1760.7 000 SEK
151Johan Söderdahl, bröllopsbägare, daterad 1770, silver, Söderköping 1770.Återrop
152Luktdosa, silver otydliga stämplar, Sverige 1756. Rokoko.3 000 SEK
153Ferdinand Sehl dy, luktdosa, silver, Stockholm 1759. Rokoko.7 500 SEK
154Ferdinand Sehl dy, luktdosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko.7 500 SEK
155Luktdosa, silver, ostämplad. Rokoko.4 000 SEK
156Sked med dubbel kerubknopp, förgyllt silver, dubbelslaget bomärke, möjligen Hans Olofsson, Stockholm -1544-1581-.16 000 SEK
157SKED med druvknopp, silver, sannolikt Helle Gullsmed, (verksam i Christiania) 1600-tal.Återrop
158Olof Löfvander d ä, sked med ringhängen, silver, Luleå 1769.15 000 SEK
159Lars Boye, sockertång, silver, Stockholm (verksam 1762-1784(1795)). Gustaviansk.2 400 SEK
160Erik Bratt, begravningssked, förgyllt silver, Uddevalla (verksam 1798-1816).Återrop
161Adolf Sper, skorpkorg, silver, S:t Petersburg 1835.18 000 SEK
162Feodor Rückert, vas/pennställ, silver och cloisonnéemalj, Moskva 1899-1908.185 000 SEK
163Fabergé, bricka/fat, verkmästare Feodor Rückert, Moskva 1908-1917. Ristat inventarienummer 36218.130 000 SEK
164Ikon, med rizza i förgyllt silver och cloisonnéemalj, av Orest Fedorowitsch Kurljukow, Moskva 1899-1908.270 000 SEK
165ÅKDYNA, "Urnor och blommor", broderad, ca 48 x 107 cm, Skåne 1830. Fylld.7 000 SEK
166ÅKDYNA, flamskväv, ca 48-51,5 x 98-99 cm samt fransar, Torna eller Bara härad, Skåne sent 1700-tal.28 000 SEK
167ÅKDYNA, "Palmetter och blommor", rölakan, ca 105 x 54,5 cm, sannolikt Färs eller Bara härad omkring 1820-1830-tal.6 000 SEK
168ÅKDYNA, "Träd och timglas", rölakan, ca 101,5 x 50,5 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne omkring 1800. Monterad.Återrop
169TÄCKE, rya, Sverige eller Finland 1700-tal - omkring 1800, ca 189,5-194 x 153-154,5 cm.13 000 SEK
170DUK, linnedamast, ca 209,5 x 116-118 cm, broderat och daterat: GGS BMB, Gyllenstiernas och Banérs alliansvapen.15 000 SEK
171SIDENTÄCKE, matelasserat, ca 192-193 x 164-170 cm, sannolikt Sverige 1700-tal,5 000 SEK
172VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES, DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal.Återrop
173VÄVD TAPET, gobelängteknik, sannolikt "Godfrey of Bouillon", ca 331 x 234,5-237 cm, Flandern 1600-tal.22 000 SEK
174VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Verdure", ca 268-277 x 264,5-266 cm, Flandern omkring 1700.20 000 SEK
175VÄVD TAPET, "Pastoral scen", gobelängteknik, ca 275,5-278,5 x 407 cm, Aubusson, Frankrike omkring 1700-talets mitt.Återrop
176VÄVD TAPET, FRAGMENT, gobelängteknik, ca 36,5 x 59,5 cm, sannolikt Frankrike omkring 1700.5 000 SEK
177MATTA, antik Agra, Indien, ca 526,5 x 440-443 cm.Återrop
178GALLERIMATTA, antik Anatolisk, ca 425 x 101-107 cm (samt en kortsida med ca 2,5 cm ljusgrön slätväv).10 000 SEK
179MATTA, Antik Ersari, ca 235,5 x 197 cm. (samt kortsidorna med 4-14,5 cm slätväv).20 000 SEK
180MATTA, semiantik silke Ghom, ca 269,5 x 179,5-182 cm (samt kortsidorna med 1 och 2 cm slätväv).Återrop
181MATTA, Old silke Ghom, signerad Moghadam, ca 309,5 x 190,5 - 193 cm.45 000 SEK
182MATTA, antik Heris, ca 479-491 x 310-327 cm.Återrop
183MATTA, semiantik Heris, ca 346,5 - 354 x 265,5 cm.26 000 SEK
184MATTA, semiantik Heris, ca 362-373 x 267-274 cm.26 000 SEK
185MOGUL MATTA, antik Indisk, 1600-talets andra hälft, ca 191-198,5 x 126,5-127,5 cm.85 000 SEK
186MOGULMATTA/"INDO-PERSISK", FRAGMENT, ca 175 x 60,5 cm, sannolikt 1600-tal. Inramat.Återrop
187MOGUL SILKESSAMMET, Indien, sannolikt 1700-talets andra hälft, ca 227 x 146,5 cm.65 000 SEK
188MATTA, semiantik Isfahan, Seirafian, ca 169 x 108 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna).Återrop
189MATTA, semiantik Isfahan, ca 213,5 x 143,5-146,5 cm.7 500 SEK
190MATTA, antik Kaukasisk bönematta, Tsarryssland, ca 144-151 x 103-106 cm.26 000 SEK
191MATTA, semiantik silke Keshan relief (souf), ca 300 x 199,5 cm.40 000 SEK
192MATTA, semiantik silke Keshan, ca 201,5 x 122-130 cm.19 000 SEK
193MATTA, Semiantik silke Keshan, ca 200 x 129 cm.26 000 SEK
194MATTA, semiantik Keshan figural, s.k. Motachem, ca 205,5 x 140,5 cm.90 000 SEK
195MATTA, semiantik Keshan sk Dabir, ca 152 x 104 cm.4 000 SEK
196MEDITATIONSMATTA, semiantik Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 209,5 x 71,5 cm.Återrop
197PELARMATTA, old Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 236,5-237 x 76,5 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).17 000 SEK
198CHUVAL, antik Kirgiz/Turkmen, ca 115,5 x 209-211 cm (samt kortsidorna med ca 0,5-1 cm slätväv).18 000 SEK
199MATTA, semiantik Kirman figural, ca 248,5-250 x 155 cm.14 000 SEK
200MATTA, semiantik Kirman, ca 360 x 284 cm.36 000 SEK