Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797), Rokoko.40 000 SEK
2BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.Återrop
3BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.55 000 SEK
4BYRÅ, 1700-talets mitt Italien troligen Neapel, Rokoko.Återrop
5BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.20 000 SEK
6Byrå, av Gottlieb Iwersson 1791 (mästare i Stockholm 1778-1813), Gustaviansk.360 000 SEK
7BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), 1780, Gustaviansk.95 000 SEK
8BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerad, sannolikt 1780-tal, Gustaviansk.70 000 SEK
9BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, 1700-talets slut, Gustaviansk.115 000 SEK
10BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.Återrop
11BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk.55 000 SEK
12SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
13SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.15 000 SEK
14SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.24 000 SEK
15BYRÅ, 1700-talets slut, Sengustaviansk.16 000 SEK
16Sekretär, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad, Gustaviansk.Återrop
17SKRIVMÖBEL, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801), Sengustaviansk.28 000 SEK
18SEKRETÄR, Frankrike ca 1790, Directoire.10 000 SEK
19BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, Gustavianskt.80 000 SEK
20SYBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, kunglig slottssnickare (Stockholm 1778-1813), omkring år 1800, Sengustavianskt.20 000 SEK
21BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.7 500 SEK
22MATSALSBORD, England, ca år 1800.Återrop
23SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
24TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut, Sengustavianskt.Återrop
25PIETRE DURE SKIVA, Italien, omkring år 1900, troligen Rom eller Neapel. Underrede i Louis XIV-stil.130 000 SEK
26KONSOLBORD, med Stockholm hallstämpel 1763, Rokoko.16 000 SEK
27KONSOLBORD, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.30 000 SEK
28KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.36 000 SEK
29KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.34 000 SEK
30KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.Återrop
31KONSOLBORD, ca år 1800, Sengustavianskt.16 000 SEK
32KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.Återrop
33KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.8 000 SEK
34KONSOLBORD, 1800-talets början, Sengustavianskt.10 000 SEK
35SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.9 500 SEK
36FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.30 000 SEK
37KARMSTOLAR, två snarlika Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt, Rokoko.20 000 SEK
38KARMSTOL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
39KARMSTOL, Frankrike ca 1760, Louis XV.11 000 SEK
40KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.16 000 SEK
41KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.26 000 SEK
42KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813), Gustavianska.17 000 SEK
43KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800) samt BANKETT, Sengustavianskt Stockholmsarbete ca år 1790.7 000 SEK
44KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.Återrop
45KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.Återrop
46KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.18 000 SEK
47STOLAR, 12 st ( 4 lika + 8 snarlika), 1700-talets andra hälft, Rokoko.100 000 SEK
48STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Senbarock.50 000 SEK
49STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794), Gustavianska.70 000 SEK
50STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.20 000 SEK
51STOLAR, åtta stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.80 000 SEK
52STOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Gustavianska.8 500 SEK
53STOLAR, fyra stycken Stockholms arbeten, Gustavianska.13 000 SEK
54STOLAR, fyra stycken, Stockholmsarbeten 1820-30-tal, Karl Johan.Återrop
55TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.12 000 SEK
56TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.13 000 SEK
57TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.12 000 SEK
58TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.13 000 SEK
59BANKETTER, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.14 000 SEK
60BRASSKÄRM, Ryssland ca 1830, Nygotisk.8 000 SEK
61SPEGEL, Stockholmsarbete i Transition Barock/Rokoko.38 000 SEK
62SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.24 000 SEK
63SPEGEL, av Niclas Meunier, Stockholm (verksam 1754-1797), Rokoko.19 000 SEK
64SPEGEL, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Transition Rokoko/Gustaviansk.20 000 SEK
65SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.Återrop
66SPEGEL, tidigt 1800-tal, Sverige, Empire.8 000 SEK
67SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.18 000 SEK
68SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797, Rokoko.42 000 SEK
69SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustavianska.60 000 SEK
70SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.42 000 SEK
71SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.15 000 SEK
72SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Italien 1700/1800-tal.Återrop
73GOLVUR, England, märkt "Daniel Le Count London" 1600-talets slut.34 000 SEK
74GOLVUR, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.22 000 SEK
75GOLVUR, av John Collins Wattisfield 1750-1829, England ca år 1800.12 000 SEK
76LJUSKRONA, för åtta ljus, Stockholmsarbete i s.k Haga modell, Gustaviansk.240 000 SEK
77LJUSKRONA, för 5 ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.22 000 SEK
78AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.Återrop
79LYKTA, för ett ljus, 1800-tal.25 000 SEK
80APPLIQUER, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt Gustavianska.Återrop
81KANDELABRAR, ett par, för tre ljus vardera. Ryssland 1800-talets början, Empire.60 000 SEK
82LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.9 000 SEK
83LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.34 000 SEK
84VÄGGUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94).6 000 SEK
85BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Sengustaviansk.4 500 SEK
86BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm, Empire.32 000 SEK
87BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
88BORDSPENDYL, Frankrike (L J Laguesse Paris 1810-13), Empire.12 000 SEK
89BORDSPRYDNADER, ett par, tidigt 1800-tal.20 000 SEK
90BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.28 000 SEK
91BORDSPLATEAU, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
92TAZZA, 1800-talets början.18 000 SEK
93TAZZA, Italien 1800-tal.18 000 SEK
94OBELISKER, ett par, troligen Italien 1800-tal.Återrop
95BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal.12 000 SEK
96PRYDNADSURNOR, ett par, 1800-talets andra hälft, Empirestil.17 000 SEK
97SKRIN, Italien, av Cesare Roccheggiani, micromosaik 1800-talets andra hälft.40 000 SEK
98MINIATYRSKÅP / KABINETTSKÅP, 1700-tal, Senbarock.8 000 SEK
99SKULPTUR, Sverige, 1700-tal.13 000 SEK
100TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.3 000 SEK