Modern Art + Design 628

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102Birger Kaipiainen, väggskulptur, solros med fjärilar, Rörstrand 1950-tal.Återrop
103Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal.12 000 SEK
104Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland sannolikt 1970-tal.75 000 SEK
105Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland.60 000 SEK
106Felice Tosalli, fat "Lontra su piatto", Lenci, Italien 1930-tal.20 000 SEK
107Sandro Vacchetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.11 000 SEK
108Guido Gambone, vas, Italien 1950-tal.7 000 SEK
109Pablo Picasso, fat, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1960, A. Ramie 446.180 000 SEK
110Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A. Ramié 367.21 000 SEK
111Pablo Picasso, kanna "Pichet tête carrée", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1953, A. Ramié 223.20 000 SEK
112Pablo Picasso, skål, "Visage", Madoura, Frankrike, efter 1955, A. Ramié 290.22 000 SEK
113Pablo Picasso, fat "Visage Gris". Madoura Vallauris Frankrike, efter 1953. A. Ramié 206.95 000 SEK
114Pablo Picasso, fat, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 159.20 000 SEK
115Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 176.19 000 SEK
116Pablo Picasso, fat, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 159.15 000 SEK
117Georg Jensen, kandelabrar, ett par, Köpenhamn, 1920, 830/1000, design nr 200.125 000 SEK
118Georg Jensen, skål med lock, Köpenhamn 1918, design nr 273, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver.13 000 SEK
119Georg Jensen, kaffe- och teservis, tre delar "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn, 1915-21, 830/1000 silver. Design nr 2.44 000 SEK
120Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn efter 1945 (2012), sterling, design nr 263 B.20 000 SEK
121kaffekanna, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, designnr 251.Återrop
122Johan Rohde, bestickuppsättning, "Konge/Acorn" 168 delar, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål.75 000 SEK
123Johan Rohde, bestickuppsättning, 96 delar "Konge/ Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål.40 000 SEK
124Johan Rohde, bestick, 24 delar, "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål.16 000 SEK
125Georg Jensen, kaffe- och teservis, 4 delar, Köpenhamn, 1915-19, 830/1000 silver. Design nr 88.22 000 SEK
126Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn ca 1915-21, 830/1000 silver.Återrop
127Georg Jensen, skålar 2 st, Köpenhamn 1915-1927 (otydligt), 830/1000 och 925/1000 silver, designnr 19 & 19A.32 000 SEK
128Harald Nielsen, bestickuppsättning, 60 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål.22 000 SEK
129Harald Nielsen, bricka "Pyramid", Georg Jensen Köpenhamn 1945-77, sterling, design nr 600.36 000 SEK
130Harald Nielsen, bestickuppsättning, 108 delar, Dobbelriflet/ Old Danish, för Georg Jensen, Köpenhamn efter 1947.30 000 SEK
131Harald Nielsen, jardinière, Georg Jensen, 1945-77, sterling. Designnr 622B.Återrop
132Harald Nielsen, cocktailglas, 8 stycken, Georg Jensen Köpenhamn, 1933-77, sterling. Design nr 479 och 479A.Återrop
133Johan Rohde, bestick 34 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål.14 000 SEK
134Evald Nielsen, bordslampa, Köpenhamn 1927, 830/1000 silver.80 000 SEK
135Arne L Hansen, fat, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn 1960, sterling och emalj.Återrop
136Guttorm Kristiansen (Gagnes), kaffe- och teservis, 4 delar, David-Andersen, Norge 1927-1949, 830/1000 silver.10 000 SEK
137Tapio Wirkkala, halsband,"Halvmåne", N Westerback Helsingfors, 1972, sterling.8 000 SEK
138Jörgen Jensen, kanna, Stockholm 1935, sterling.19 000 SEK
139Sylvia Stave, cocktailshaker, stämplad PV, sannolikt 1930-tal, 830/1000 silver.28 000 SEK
140Wiwen Nilsson, armring, Lund 1934, sterling och bergkristall.20 000 SEK
141Wiwen Nilsson, armband samt örhängen, ett par, Lund med månstenar, Lund 1937 (armband) och 1956.14 000 SEK
142Wiwen Nilsson, armband, Lund 1939, sterling med bergkristall.16 000 SEK
143Wiwen Nilsson, halssmycke, Lund 1939, sterling, korsformat hänge med bergkristall.16 000 SEK
144Wiwen Nilsson, vas, Lund 1941, sterling.36 000 SEK
145Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 57 delar, Lund 1966, sterling.50 000 SEK
146Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 stycken, Lund 1950-1964, sterling.22 000 SEK
147Wiwen Nilsson, skål, Lund 1946, sterling silver.Återrop
148Wiwen Nilsson, etui, Lund 1956, sterling med emblem förgyllt i två färger.13 500 SEK
149Wiwen Nilsson, ljusstakar, 2 stycken, Lund 1956-57, bysantinska modellen, sterling.28 000 SEK
150Wiwen Nilsson, halsband, 18K guld med fasettslipad beryl, Lund 1938.44 000 SEK
151Wiwen Nilsson, manschettknappar, Lund 1960, 18K guld.17 000 SEK
152W.A Bolin, kandelabrar, ett par, Stockholm 1935, silver.26 000 SEK
153W.A Bolin, serveringsfat, Stockholm 1932.15 000 SEK
154W.A. Bolin, ljusstakar, ett par, Stockholm 1959.Återrop
155W.A Bolin, skål, silver 1988, sterling.17 000 SEK
156Carl Fredrik Carlman, kaffeservis 3 delar, Stockholm 1967.9 000 SEK
157Atelier Borgila, bordsur, Stockholm 1931, sterling, på stensockel.15 000 SEK
158Atelier Borgila, skråhåv, Stockholm 1931, sterling och ebenholts.Återrop
159Atelier Borgila, ljusstakar, ett par, Stockholm 1935, sterling.30 000 SEK
160Atelier Borgila, jardiniere, Stockholm 1946, sterling, förgylld.26 000 SEK
161Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1946 sterling, förgyllda.15 000 SEK
162Carl Nyströmer (Carl Silversmed), vas, sterling silver, Stockholm 1961.15 000 SEK
163Carl G. Jahnsson, kaffekanna, Stockholm 1967.Återrop
164Theresia Hvorslev, vaser två st, Lidköping, 1973-74, sterling silver.14 000 SEK
165Rolf Lindståhl, vas, sterling silver, Stockholm 1997.11 000 SEK
166Sigurd Persson, ring, Stockholm 1965. sterlingsilver.8 500 SEK
167ring, Stockholm 1985, 18K vitguld.Återrop
168Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad ca 1948.170 000 SEK
169Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm, 1950-tal.80 000 SEK
170Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm, 1964, silver och glas.12 000 SEK
171Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, egen verkstad.11 000 SEK
172Kristian Nilsson, collier, Stockholm, 1983, sterling med olika stenar.60 000 SEK
173Elon Arenhill, champagnekylare, Elona, Malmö 1992, sterling.20 000 SEK
174Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Rabatten", rölakan, ca 110-110,5 x 62-64 cm, signerad MMF.10 000 SEK
175Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, inplock på linnebotten, ca 143-145,5 x 75,5-78 cm, signerad MMF.26 000 SEK
176Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Lövendal", inplock på linnebotten, ca 145,5-147 x 70-71,5 cm, signerad MMF.12 000 SEK
177Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Slån", inplock på linnebotten, ca 92,5-93 x 69,5-71,5 cm, signerad MMF.7 500 SEK
178Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Flygstrån", inplock på linnebotten, ca 179,5-180 x 55,5-57,5 cm, signerad MMF.17 000 SEK
179Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Röda Liljan", gobelängteknik, ca 70-71,5 x 125,5-126 cm, signerad AB MMF.17 000 SEK
180Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Sköldpaddan", inplock på linnebotten, ca 54,5-56 x 56-57 cm, signerad AB MMF.5 000 SEK
181Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, Vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 32-33 x 93-94 cm, signerad AMF.7 500 SEK
182Draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 236-238 x 158-165 cm, osignerat.Återrop
183Sven X:et Erixson, Provväv till "Melodier vid torget", gobelängteknik, ca 64 x 53 cm, Sven X:et Erixson och Barbro Nilsson.7 000 SEK
184Lars Gynning, Vävd tapet, "My Garden", slätväv, ca 193,5-195 x 145-146,5 cm, signerad GYNNING MTP.16 000 SEK
185Barbro Sprinchorn, Vävd tapet, "Kronärtskocka", gobelängteknik, ca 68-68,5 x 82,5-83,5 cm, signerad AB MMF BS.5 000 SEK
186Ruth Malinowski, Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989.Återrop
187Väggtextil, ca 144,5-146 x 199 cm.Återrop
188Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 442-448,5 x 360-367 cm, signerad AB MMF.105 000 SEK
189Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 246,5-248,5 x 176-178 cm, signerad AB MMF.105 000 SEK
190Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 182-183,5 x 122-128,5 cm, signerad AB MMF.30 000 SEK
191Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Joakim", flossa, ca 278,5-280 x 187-192 cm, signerad AB MMF.65 000 SEK
192Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Lunden", flossa, ca 256,5-257,5 x 172-175 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
193Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 247 x 173,5-176 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
194Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Il Greco", flossa, ca 308 x 208-209,5 cm, signerad AB MMF.65 000 SEK
195Matta, flossa, ca 238 x 157,5-160,5 cm, Sverige 1940-50-tal, osignerad.14 000 SEK
196Matta, semiantik Spansk, sannolikt Madrid, ca 289,5-293 x 251-254 cm (samt kortsidorna med ca 1-2 cm slätväv).14 000 SEK
197Matta, reliefflossa, ca 247,5 x 164-168 cm, signerad Brita Grahn, Sverige 1900-talets förra hälft.Återrop
198Elsa Gullberg, Matta, reliefflossa, ca 348,5-351,5 x 230,5-236,5 cm, sannolikt Elsa Gullberg.65 000 SEK
199Ingrid Hellman-Knafve, Matta, reliefflossa, ca 244-245 x 178,5-183 cm, signerad IHK.40 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, Matta, rölakan, ca 302-306 x 179,5-185,5 cm, signerad MMF.36 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 307,5-309 x 200-202 cm, signerad AB MMF.85 000 SEK