Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
889BOK, R.L Hobson, "A catalogue of chinese pottery and porcelain in the Collection of Sir Percival David", 1934.15 000 SEK
890Bok, Katalog över "Exhibition of the faience of Persia and the nearer East" 1908. Burlington Fine Arts Club.2 500 SEK
891Budda, brons. Siam, Sawankalok, 700/800-tal.12 000 SEK
892Buddahuvud, brons. Siam, Sawankhalok, 900/1000-tal.15 000 SEK
893Buddai, brons, med spår av förgyllning och emaljering. Möjligen sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.14 000 SEK
894Kopp med lock, ask med lock, förgylld metall med inläggningar av turkoser och koraller. Nepal, 18/1900-tal.Återrop
895Urna/lampfot, porslin. Kina, Qingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke.44 000 SEK
896Roleauvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
897Golvurna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.16 000 SEK
897AVaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.18 000 SEK
898Vas, guldlack, silvermonterad. Shibayamastil, Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
899Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.155 000 SEK
900Skålar, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli, 1600-tal med Chenghua märke.32 000 SEK
901Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1612).24 000 SEK
902Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
903Skålar, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Yongzhengs märke.25 000 SEK
904Terriner med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
905Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
906Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
907Figurin, lergods. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.6 000 SEK
908Rökelsekar, tripod, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.6 500 SEK
909Rökelskar, brons. Sen Ming/tidigt Qing dynastin.8 000 SEK
910Figurin/rökelskar, brons. Qindynastin, 1800-tal.13 000 SEK
911Skulptur, brons. Sholaou, Qingdynastin, 1800-tal.36 000 SEK
912Skärm, åtta paneler, dream stone. Kina, Sen Qingdynasti.55 000 SEK
913Askar med lock, två stycken, tändstickshållare och coaster, silver. Kina, olika mästarstämplar, 1900-tal.Återrop
914Penselbad, samt tre figuriner, bärnsten. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.6 000 SEK
915Skulpturer, tre stycken, bärnsten. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.12 000 SEK
916Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
917Kruka, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).24 000 SEK
918Buddha, förgylld kopparlegering. Tibetochinese style.44 000 SEK
919Rullmålning, akvarell och tusch på siden lagt på papper. Kina, Okänd konstnär, tidigt 1900-tal.7 000 SEK
920Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.14 000 SEK
921Ställ, två stycken, lack. Qingdynastin (1644-1912).17 000 SEK
922Skrivbord, hardwood, sten och pärlemor. Sen Qingdynasti.32 000 SEK
923Karmstolar, ett par, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
924Penställ, bambu. Sen Qingdynasti, omkring 1900.3 000 SEK
925Bordskärm, trä och sten. Kina, omkring 1900.5 000 SEK
926Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.26 000 SEK
927Skulpturer, trä, två stycken. Qing dynastin, omkring 1800.Återrop
928Skulptur, trä. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
929Okänd konstnär, fyra stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, 1800-tal.14 000 SEK
930Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
931Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, Qingdynastin, 1800-tal.14 000 SEK
932Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
933Rullmålning, akvarell och tusch. Qingdynastin.Återrop
934Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Qing dynastin, 1800-tal.19 000 SEK
935ALBUM, med 16 blad, i Wen Zhengmings stil (1470–1559). Qingdynastin, 1800-tal.330 000 SEK
936ALBUM, med 15 måningar. Qingdynastin (1644-1912). Signerat Cao Qi.20 000 SEK
937Böcker, David Howard & John Ayers; China for the West, Vol I-II.3 500 SEK
938Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644).18 000 SEK
939BJÖRNHÖVDAD DAKINI, patinerad kopparlegering. Tibetokinesisk, sent 1700-tal/omkring 1800.75 000 SEK
940Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop
941Buddhor, två stycken, kopparlegering. Tibeto-kinesiska, 17/1800-tal.15 000 SEK
942Skulptur, brons. Sholau, sen Qingdynastin.6 000 SEK
943Kanna med lock, koppar och mässing. Tibet, 1800-tal.4 000 SEK
944Ask med lock, trä och metall. Tibet, 1800-tal.Återrop
945Butter lamp, försilvrad koppar. Tibet, 1900-tal.Återrop
946Figuriner/luktdosor, tre delar, silver och emalj. Sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.Återrop
947Praktpokal, silver. Shanghai, omkring 1900. Oidentifierad mästare.28 000 SEK
948FAT, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
949Skulptur, sten. Kina, troligen tidigt 1900-tal.6 500 SEK
950PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.14 000 SEK
951Skulptur, färgad jade. Kina, 1900-tal.110 000 SEK
952Plakett, nefrit. Sen Qingdynasti.Återrop
953Skulpterade objekt, tre stycken, nefrit. Kina.12 000 SEK
954Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).20 000 SEK
955RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, möjligen 1700-tal.8 500 SEK
956Skulptur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).9 500 SEK
957Taktegel, lergods. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
958Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).32 000 SEK
959FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
960Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.8 000 SEK
961Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
962Urnor, två stycken snarlika. Transition, 1600-tal.46 000 SEK
963Fat, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
964Porslinsfigurer, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
965Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).14 000 SEK
966Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
967Tedosa med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
968Fat, porslin. Qingdynasitn, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
969Fat, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
970Figuriner, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, sent 1800-tal.10 000 SEK
971Figurgrupp, blanc de chine. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
972Tallrikar, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
973Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
974Servis, 42 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).46 000 SEK
975Assietter, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
976Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
977Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
978Terrin med lock, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
979Tekannor med lock och fat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).18 000 SEK
980Terrin med lock och fat, oval, famille rose, Kina, 1700-tal.Återrop
981Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
982Koppar med fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
983Figurin, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
984Kruka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
985Praktfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
986Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
987Saltkar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).2 000 SEK