Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. Armband 18K guld.
483. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
622. Axel Erdmann, Molins fontän i Kungsträdgården.
622. Axel Erdmann, Molins fontän i Kungsträdgården.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.
147. Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Nils Möllerberg, "Längtan".
912. Nils Möllerberg, "Längtan".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
774. Kärleksbrevet.
774. Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
786. Näten lagas.
786. Näten lagas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
680. Otto Hesselbom, "Jul".
680. Otto Hesselbom, "Jul".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
783. Paul Fischer, Damporträtt.
783. Paul Fischer, Damporträtt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
801. Cindy Sherman, "Untitled (In honor of Mark Morrisroe)", 1980-2000.
801. Cindy Sherman, "Untitled (In honor of Mark Morrisroe)", 1980-2000.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
537. Cartier ring 18K guld med tsavorit.
537. Cartier ring 18K guld med tsavorit.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK