Now! Contemporary Art Online

Vilken är den hetaste konsten just nu? Temaauktionen Now! Contemporary Art Online tar tempen på samtidskonsten. Här hittar du verk av omtalade konstnärer vars konstverk speglar vår samtid. Oavsett om du just nu söker fotografi, måleri eller multiplar så hittar du det i vårt curerade urval. Här finns verk i olika genrer, alltifrån konstnärer som NUG, Murakami och KAWS till Maria Miesenberger, Julian Opie, Christer Strömholm, Jockum Nordström m.fl.

Den här onlineauktionen är en försmak av vår kommande kvalitetsauktion Contemporary Art & Design den 9 april. Now! Contemporary Art Online är full av pärlor, både svenska och internationella, som kan få sin självklara plats i vilken samling som helst. Oavsett om du är nybörjare på konstmarknaden eller en erfaren samlare.

Visning: 13–16 februari på Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: ons-fre 11–17, lör 11–16
Auktion online t.o.m. 17 februari

63 föremål
OLIVER OSBORNE, silkscreen på duk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JIMMY MERRIS, akryl och lackfärg.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ROSS CHISHOLM, Signerad och daterad 09 a tergo. Olja på duk.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOCKUM NORDSTRÖM, blandteknik, signerad och daterad 95.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
38 000 SEK
JIM THORELL, akryl på duk. Signerad och daterad 2015 a tergo.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EMMA TRYTI, akvarell på papper, signerad.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAGNUS "NUG" GUSTAFSSON, sprayfärg på duk, signerad a tergo.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
100 000 SEK
LISA KÄLLSEN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
3 455 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DEREK PAUL BOYLE, Aluminium print signerad och numrerad 1/1 a tergo.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTHEW SMITH, papper.
MATTHEW SMITH, papper.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JULIAN OPIE, Vinyl monterad  på perspex, ed 1000.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GEORGE HENRY LONGLY, marmor och rostfritt stål.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KAWS, vinylskulptur, 2017.
KAWS, vinylskulptur, 2017.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ERNST BILLGREN, olja på pannå med mosaikram signerad EB.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
150 000 SEK
ALFRED BOMAN,  Akryl, klisteremulsion, sprayfärg och olja på duk.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
48 000 SEK
KENNETH GUSTAVSSON, gelatinsilverfotografi, vintage.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DANIEL SANDBERG, C-print monterad på glas.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Lisa D Manner, "Rewind".
Lisa D Manner, "Rewind".
Utropspris
20 000 SEK
TAKASHI MURAKAMI, harts, 2016.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MASAYOSHI SUKITA, Lambdaprint signerad och numrerad 14/30.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK