Modern & Contemporary F172

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
399Kuutti Lavonen, "MARITTIMA".1 200 EUR
400Nandor Mikola, DISIG DAG.800 EUR
401AIMO KANERVA, akvarell, signerad och daterad 18.5. -84.Återrop
402Nandor Mikola, BJÖRKAR.1 600 EUR
403Aimo Kanerva, GRANAR.Återrop
404AIMO KANERVA, akvarell, signerad och daterad -66.Återrop
405Aimo Kanerva, FJÄLLANDSKAP.2 600 EUR
406Ahti Susiluoto, "UTAN TITEL II".Återrop
407KAUKO LEHTINEN, blandteknik, signerad och daterad -61.Återrop
408Elvi Maarni, BETÄNKSAM.1 600 EUR
409Elvi Maarni, "FLÖJTSPELARE".1 000 EUR
410Juhani Linnovaara, "SPANJORSKAN".800 EUR
411Olavi Vaarula, "REXI".400 EUR
412Olli Lyytikäinen, "UTAN TITEL".1 600 EUR
413Alpo Jaakola, "KVINNORNA KOMMER FRÅN SKOGEN".3 000 EUR
414ALPO JAAKOLA, akryl på duk, signerad och daterad -86.Återrop
415ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad och daterad -77.Återrop
416LEO LAUKKANEN, brons.Återrop
417Veikko Haukkavaara, KRÅKA.700 EUR
418Timo Ruokolainen, HUND.500 EUR
419NIKOLAI EVGUENIEVICH VETCHTOMOV, akvarell, signerad och daterad -89.Återrop
420NIKOLAI EVGUENIEVICH VETCHTOMOV, akvarell, signerad och daterad -89.Återrop
421JAMES ROSENQUIST, etsning och akvatint, signerad och daterad 1978, numrerad 24/78.Återrop
422Edward Kienholz, "FOR $276.00".1 500 EUR
423Keith Haring, "THE STORY OF RED AND BLUE, 1989".1 500 EUR
424Beverloo Corneille, "DIALOGUE D'OISEAUX".Återrop
425BEVERLOO CORNEILLE, terragrafi, polykromt bemålad metall, signerad och numrerad 62/99.Återrop
426Helena Persson, FASAD.Återrop
427Robert Rauschenberg, "ROOKERY MOUNDS-LEVEL".1 300 EUR
428Roy Lichtenstein, "I LOVE LIBERTY" (1982).22 000 EUR
429DAVID HOCKNEY, serigrafi.Återrop
430VLADISLAV GUTSEVICH, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1996.Återrop
431INAL SAVCHENKO, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1997.Återrop
432André Lhote, SJÖMANNEN.Återrop
433EGON SCHIELE, brons, stämplad i gjutningen 1980 och numrerad 240/300.Återrop
434Sonia Delaunay, "NEW YORK II".1 100 EUR
435Zao Wou-ki, UTAN TITEL.3 400 EUR
436Pierre Alechinsky, "ROUE D'INFORTUNE".Återrop
437Josef Albers, "WLS-XVII".850 EUR
438Alexander Calder, "BLUE, WHITE & RED TARGET".50 000 EUR
439Gleb Bogomolov, "ÄKTENSKAP".1 400 EUR
440GLEB BOGOMOLOV, blandteknik och collage på duk, signerad och daterad -88.Återrop
441GLEB BOGOMOLOV, blandteknik och collage på duk, signerad och daterad -88.Återrop
442Tero Laaksonen, "ANTIKMUSSLA".Återrop
443Anne Tompuri, "JUNGFRU MARIA".Återrop
444ROBERT LUCANDER, "DRAMATISCH HOHE KONZENTRATIONEN".Återrop
445Anna Tuori, "SWEET BIRD".3 600 EUR
446Anne Tompuri, "PÅ NATTEN".3 800 EUR
447Kaisu Koivisto, "POLAR PROJECTION".Återrop
448Raili Tang, "UTAN TITEL I".4 000 EUR
449Hannu Väisänen, "NOVEMBER GREY".3 600 EUR
450Hannu Väisänen, "MARCH RED".2 200 EUR
451MAIJA HELASVUO, trä, signerad.Återrop
452Tuuli-Anna Viitanen, "KVISTAR".1 000 EUR
453Kaisu Koivisto, "FÅ AV OSS ÄR GJORDA AV JÄRN".Återrop
454Susanne Gottberg, "CENTRALA".5 800 EUR
455Hans Christian Berg, "ILLUSION III".4 000 EUR
456Jussi Niva, "BLIND SPOTS".10 000 EUR
457Marianna Uutinen, "UTAN TITEL".900 EUR
458Vilmalotta Olivia Schafhauser, "EN RÖD FÅGEL FLYGER BAKOM VÅRA ÖGON".Återrop
459Sampsa Sarparanta, "BEGRAVNING".Återrop
460Katja Tukiainen, "KUPIDO".1 100 EUR
461Marjatta Tapiola, "MERA MÖRKER".5 700 EUR
462Toni R. Toivonen, "WHEN WE WERE IMMORTALS".Återrop
463Toni R. Toivonen, "PRESENCE/LONELY NIGHTS".3 600 EUR
464Ilkka Väätti, "TRAPPSTEG I".1 300 EUR
465Juhani Tarna, "GENOMSKINLIGA VÄRLDAR".1 200 EUR
466Samu Raatikainen, "CHI-SQUARED NO 9, SERIES 2".1 000 EUR
467Teemu Saukkonen, "DÄR SKÅPET STÅR".1 200 EUR
468Pauno Antero Pohjolainen, "TOM GRAV II".Återrop
469Mari Sunna, UTAN TITEL.1 000 EUR
470JUKKA KORKEILA, "RYMD MELLAN TANKAR".Återrop
471SAMI LUKKARINEN, "VIITATORNI".Återrop
472Susanne Gottberg, "OMVÄNDNING I".Återrop
473SUSANNE GOTTBERG, "OMVÄNDNING II".Återrop
474Tuomo Rosenlund, "DAREDEVIL".1 030 EUR
475Viggo Wallensköld, "MINNESDAG".1 400 EUR
476Anna Kaarina Nenonen, "OMAKUVA - PALLO HUKASSA".Återrop
477Annuli Viherjuuri, "EN NY DAG HAR KLÄTT SIG I VITT".1 000 EUR
478Vesa-Pekka Rannikko, "UNKNOWN".Återrop
479VILMALOTTA OLIVIA SCHAFHAUSER, olja på duk, signerad.Återrop
480Risto Suomi, "UTAN TITEL".2 500 EUR
481TARMO PAUNU, olja på duk, a tergo signerad och daterad -06.Återrop
482ERIK CREUTZIGER, "ENSAMVARG".Återrop
483ERIK CREUTZIGER, "SKARVAR".Återrop
484CATARINA RYÖPPY, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1992.Återrop
485Nanna Susi, "BERÖRING".Återrop
486Samuli Heimonen, "FLYGANDE".3 200 EUR
487Tarja Unkari, "REFLEKTIONER III".Återrop
488JUHA HÄLIKKÄ, "MARLON WITH THE GUN".Återrop
489Sampsa Sarparanta, "CROSSROADS".Återrop
490Panu Ruotsalo, "OM HAVET - OM FISKEN".1 600 EUR
491Pasi Tammi, "DITT OFÖRSTÅND MINNS MIN BITTERHET".1 500 EUR
492Aaron Heino, "SLIP".Återrop
493Markku Laakso, "ELVIS HAR GÅTT VILSE".900 EUR
494JASON BARNER-RASMUSSEN, olja på duk, signerad och daterad 2006.Återrop
495Eric Hynynen, "SVAN".1 000 EUR
496HANNA VARIS, gouache, slagmetall, signerad och daterad 1994.Återrop
497Oliver Whitehead, MÖTANDET.Återrop
498Pentti Meklin, "LOLA".1 200 EUR