Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F194

Visning: 8-13 november. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors. Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön kl 11–16.
Auktion: 14 november. Start kl 14. Bukowskis, Gamla Hamnen Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Delta i liveauktionen här>

 
381 föremål
382. HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.
382. HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
341. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
341. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
237. Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.
237. Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
223. Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.
223. Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
10 500 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
105. Roy Lichtenstein, "REFLECTIONS ON SODA FOUNTAIN".
105. Roy Lichtenstein, "REFLECTIONS ON SODA FOUNTAIN".
Klubbat pris
35 000 EUR
Utropspris
38 000 - 48 000 EUR
47. Robert Lucander, KOMPOSITION.
47. Robert Lucander, KOMPOSITION.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
68. Timo Solin, BLÅ KVINNA.
68. Timo Solin, BLÅ KVINNA.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
243. Paavo Tynell, Skål, brons, Taito.
243. Paavo Tynell, Skål, brons, Taito.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
293. Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.
293. Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
Klubbat pris
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
14. Kain Tapper, "YELLOW RELIEF".
14. Kain Tapper, "YELLOW RELIEF".
Klubbat pris
15 000 EUR
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
61. Kimmo Kaivanto, "CITY-FORUM".
61. Kimmo Kaivanto, "CITY-FORUM".
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
31. Jukka Mäkelä, ABSTRAKT.
31. Jukka Mäkelä, ABSTRAKT.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
35. Birger Carlstedt, KOMPOSITION.
35. Birger Carlstedt, KOMPOSITION.
Klubbat pris
20 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
95. Angel Botello, FLICKA MED HOPPREP.
95. Angel Botello, FLICKA MED HOPPREP.
Klubbat pris
8 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
9. Kain Tapper, ABSTRAKT.
9. Kain Tapper, ABSTRAKT.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
92. Arvid Broms, "LUOVA IHMINEN/EMMI JURKKA & EGO".
92. Arvid Broms, "LUOVA IHMINEN/EMMI JURKKA & EGO".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
85. Kari Juva, "FLAMMA".
85. Kari Juva, "FLAMMA".
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
84. Kuutti Lavonen, "MAARIT".
84. Kuutti Lavonen, "MAARIT".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
62. Raimo Utriainen, KOMPOSITION.
62. Raimo Utriainen, KOMPOSITION.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
100. Ado Lill, "KIHID IV".
100. Ado Lill, "KIHID IV".
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
333. Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.
333. Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
86. Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT".
86. Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR