Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa", Valaistustyö.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, fåtölj modell 400, Artek 1990-början.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris
4 202 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ASTA CAPLAN, "RUMMET HADE DOFTEN AV SOLEN".
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
AUGUSTO SAVINI, STOLAR, 6 st, "Pamplona", Pozzi, Italien.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
BERTEL GARDBERG, stenskulptur, signerad BRG -87.
Klubbat pris
5 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Rörstrand.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
14 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Klubbat pris
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJ, "Mexiko", oy Paul Boman ab, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
Klubbat pris
1 551 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, stolar, 5 st, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HANNAH HAMBERG, "WC".
HANNAH HAMBERG, "WC".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
HARRI KOSONEN, "ENSAM II".
Klubbat pris
1 809 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL,  flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HELI HUOTALA, "UTROTNINGSHOTAD".
Klubbat pris
2 920 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR