Helsinki Design + Contemporary Art F203

46 föremål
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Fåtöljer, ett par,  Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Ilmari Tapiovaara, bänkrad med fem sitsar, tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 005 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Eero Aarnio, fåtölj, "Formula chair", Adelta 1999.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFA, 1950-tal, Finland.
SOFFA, 1950-tal, Finland.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, ett par Valaistustyö.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR