Helsinki Design + Contemporary Art F203

257 föremål
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SOFFA, 1950-tal, Finland.
SOFFA, 1950-tal, Finland.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossain Hopea, Borgå 1968.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1962.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Samuli Heimonen, "En värld för tre".
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Sergei Ossovsky,  "Sommar".
Sergei Ossovsky, "Sommar".
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 661 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAKLAMPA, modell ER 85/9, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
1 570 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 18/1985.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Klubbat pris
510 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Viena Mertasalmi, bildväv, signerad VM -87. Ca 245x52 cm.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, GOLVLAMPA, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR