Kan inte nå servern

Helsinki Design + Contemporary Art F203

 
257 föremål
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Viena Mertasalmi, bildväv, signerad VM -87. Ca 245x52 cm.
Viena Mertasalmi, bildväv, signerad VM -87. Ca 245x52 cm.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Nanna Susi, "Målning på palett".
Nanna Susi, "Målning på palett".
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Nanna Susi, "Målning på metall".
Nanna Susi, "Målning på metall".
Klubbat pris 
641 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, GOLVLAMPA, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, GOLVLAMPA, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Monika Kiviniemi, "Untitled (nro I)".
Monika Kiviniemi, "Untitled (nro I)".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Golvlampa, 1900-talets mitt.
Golvlampa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
978 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Klubbat pris 
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Elsa Elenius, kanna, stengods, signerad EE.
Elsa Elenius, kanna, stengods, signerad EE.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BORDSLAMPA, modell K11-31, Idman 1900-talets mitt.
BORDSLAMPA, modell K11-31, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Jukka Mäkelä, Utan titel.
Jukka Mäkelä, Utan titel.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Miikka Vaskola, Utan titel.
Miikka Vaskola, Utan titel.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Eeva-Liisa Isomaa, "På vägen till Trinidad, avfart".
Eeva-Liisa Isomaa, "På vägen till Trinidad, avfart".
Klubbat pris 
361 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, signerad A.W.F.
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, signerad A.W.F.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Anne Tompuri, "Maisema".
Anne Tompuri, "Maisema".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Eero Aarnio, fåtölj, "Formula chair", Adelta 1999.
Eero Aarnio, fåtölj, "Formula chair", Adelta 1999.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Klubbat pris 
1 120 EUR
Utropspris
1 400 EUR
Anne Tompuri, Ur serien "Kasvot".
Anne Tompuri, Ur serien "Kasvot".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell U11, Valaistustyö.
Alvar Aalto, taklampa, modell U11, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Fåtöljer, ett par,  Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Fåtöljer, ett par, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris 
2 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Aimo Okkolin, vas, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Aimo Okkolin, vas, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Maaria Märkälä, "Solnedgång".
Maaria Märkälä, "Solnedgång".
Klubbat pris 
302 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
Klubbat pris 
6 100 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Klubbat pris 
510 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
700 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris 
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR