Helsinki Design + Contemporary Art F203

257 föremål
Olli Piippo, "(Untitled) Sketches for oceanic feeling".
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
5 650 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Heli Huotala, "How winter kills".
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Klubbat pris
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAKLAMPA, modell ER 85/9, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
1 570 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Maria Laiho, "Jump".
Maria Laiho, "Jump".
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, FAT, stengods, signerad ARABIA -F.H.Kj.-.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Samuli Heimonen, "En värld för tre".
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
14 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
11 000 EUR
Utropspris
7 500 - 8 500 EUR
Matti Kujasalo,  Utan titel.
Matti Kujasalo, Utan titel.
Klubbat pris
5 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Klubbat pris
6 405 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GUNNEL NYMAN, skål, modell 38/1123. Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland omkring 1900.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Klubbat pris
44 900 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Anneli Hilli, "En underbar morgon".
Klubbat pris
4 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Klubbat pris
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
33 200 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR