Helsinki Design + Contemporary Art F203

257 föremål
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Maaria Märkälä, "Solnedgång".
Maaria Märkälä, "Solnedgång".
Klubbat pris
302 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Viena Mertasalmi, bildväv, signerad VM -87. Ca 245x52 cm.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Elsa Elenius, kanna, stengods, signerad EE.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1962.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Eeva-Liisa Isomaa, "På vägen till Trinidad, avfart".
Klubbat pris
361 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Monika Kiviniemi, "Untitled (nro I)".
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossain Hopea, Borgå 1968.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, vaser 7 st, Iittala 1960-tal.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BORDSLAMPA, modell K11-31, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Tero Laaksonen, "På gränsen".
Klubbat pris
510 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SOFFA, 1950-tal, Finland.
SOFFA, 1950-tal, Finland.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
700 EUR
Nanna Susi, "Målning på palett".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Nanna Susi, "Målning på metall".
Klubbat pris
641 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, signerad A.W.F.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Eero Aarnio, fåtölj, "Formula chair", Adelta 1999.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Golvlampa, 1900-talets mitt.
Golvlampa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
978 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Asta Caplan,"Trädgård av glas".
Klubbat pris
980 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Jukka Mäkelä, Utan titel.
Jukka Mäkelä, Utan titel.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Olli Piippo, "(Untitled) Sketches for oceanic feeling".
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Ilmari Tapiovaara, bänkrad med fem sitsar, tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland 1902.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 18/1985.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Eric Hynynen, , "Steglits".
Eric Hynynen, , "Steglits".
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Klubbat pris
1 120 EUR
Utropspris
1 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, GOLVLAMPA, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Anne Tompuri, Ur serien "Kasvot".
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR