Helsinki Design + Contemporary Art F203

Auktion: 9 − 25 oktober, online.
Visning: 12 – 23 oktober. Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppettider: Må-ti kl. 13 - 17, ons kl. 13 - 18, to-fre kl. 13 - 17, lö-sö kl. 11 - 15.

Se föremål till försäljning online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (vår kundtjänst har öppet må-fre kl. 9-13).

Boka en privatvisning per e-post Läs mer om auktionen

 
288 föremål
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Aktuellt bud 
10 000 EUR
Utropspris 
12 000 - 15 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Aktuellt bud 
25 000 EUR
Utropspris 
12 000 - 14 000 EUR
RUT BRYK, dekorationsfat, signerad BRYK II/II.
Aktuellt bud 
4 200 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Aktuellt bud 
5 000 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Aktuellt bud 
5 000 EUR
Utropspris 
6 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
Aktuellt bud 
5 000 EUR
Utropspris 
6 000 - 7 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Aktuellt bud 
3 500 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Aktuellt bud 
3 000 EUR
Utropspris 
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Aktuellt bud 
3 600 EUR
Utropspris 
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Aktuellt bud 
2 500 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
Aktuellt bud 
2 100 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Aktuellt bud 
2 200 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Aktuellt bud 
2 000 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Aktuellt bud 
1 600 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
Aktuellt bud 
2 500 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Sergei Ossovsky, "Sommar".
Aktuellt bud 
2 800 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Aktuellt bud 
3 100 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo, Utan titel.
Aktuellt bud 
1 000 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 500 EUR
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
Aktuellt bud 
2 700 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
Juri Saarikoski, Utan titel.
Aktuellt bud 
2 200 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-tal.
Aktuellt bud 
2 900 EUR
Utropspris 
2 400 - 2 600 EUR
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
Aktuellt bud 
1 600 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
Miikka Vaskola, Utan titel.
Aktuellt bud 
1 600 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Aktuellt bud 
1 550 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 400 EUR
Cris af Enehielm, "Det sista budet".
Aktuellt bud 
700 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
Jouko Lehtola, "Sunset".
Aktuellt bud 
2 322 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Aktuellt bud 
3 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Aktuellt bud 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Aktuellt bud 
1 200 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Aktuellt bud 
1 500 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, Iris Finland, omkring 1900.
Aktuellt bud 
700 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 000 EUR
Heli Huotala, "How winter kills".
Aktuellt bud 
2 100 EUR
Utropspris 
1 700 - 2 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Aktuellt bud 
1 600 EUR
Utropspris 
1 600 - 1 800 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Aktuellt bud 
600 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
Heidi Lampenius, "The solution".
Aktuellt bud 
300 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
Anne Tompuri, "Maisema".
Aktuellt bud 
1 150 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Aktuellt bud 
2 600 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR