Kan inte nå servern

Helsinki Design + Contemporary Art F203

 
257 föremål
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
33 200 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Klubbat pris 
44 900 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Tapio Wirkkala, skulptur, signerad TW. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Björn Weckström, Armband "Opus 381", 18K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
7 500 - 8 500 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris 
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, bordslampa, modell A704, Valaistustyö.
Klubbat pris 
6 100 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris 
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
7 100 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
Osmo Rauhala,"Svalor".
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Birger Kaipiainen, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
5 650 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Sergei Ossovsky,  "Sommar".
Sergei Ossovsky, "Sommar".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Matti Kujasalo, "Utan titel".
Klubbat pris 
6 405 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
5 202 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Ilari Hautamäki, "From the earth".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Matti Kujasalo,  Utan titel.
Matti Kujasalo, Utan titel.
Klubbat pris 
5 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 005 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Juri Saarikoski, Utan titel.
Juri Saarikoski, Utan titel.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 188x125 cm.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Miikka Vaskola, Utan titel.
Miikka Vaskola, Utan titel.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GOLVLAMPA, "Miracle", Bakalowits & Sohne, Österrike 1960-tal.
GOLVLAMPA, "Miracle", Bakalowits & Sohne, Österrike 1960-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Jouko Lehtola, "Sunset".
Jouko Lehtola, "Sunset".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9053, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9053, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Klubbat pris 
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
4 450 EUR
Utropspris
2 000 - 2 400 EUR
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
HELI HUOTALA, "ALLT HAR SIN TID II".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Heli Huotala, "How winter kills".
Heli Huotala, "How winter kills".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Kristian Krokfors, "Grön kulle".
Kristian Krokfors, "Grön kulle".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Paul Osipow, Utan titel.
Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Anne Tompuri, "Maisema".
Anne Tompuri, "Maisema".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Kristian Krokfors, "Tre tält".
Klubbat pris 
1 120 EUR
Utropspris
1 400 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris 
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ELIEL SAARINEN, vägglampa, för Statens Järnvägar, Finland  1920-tal.
ELIEL SAARINEN, vägglampa, för Statens Järnvägar, Finland 1920-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR