Helsinki Design + Contemporary Art F203

Auktion: 9 − 25 oktober, online.
Visning: 12 – 23 oktober. Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppettider: Må-ti kl. 13 - 17, ons kl. 13 - 18, to-fre kl. 13 - 17, lö-sö kl. 11 - 15.

Se föremål till försäljning online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (vår kundtjänst har öppet må-fre kl. 9-13).

Boka en privatvisning per e-post Läs mer om auktionen

288 föremål
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Heidi Lampenius, Utan titel.
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Maria Laiho, "Jump".
1 900 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Henry Wuorila-Stenberg, Utan titel.
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Olli Piippo, "(Untitled) Sketches for oceanic feeling".
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Nanna Susi, "Målning på palett".
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
3 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
1 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
500 EUR
Utropspris
700 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
120 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Eric Hynynen, , "Steglits".
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Fåtöljer, ett par, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3032, signerad Alvar Aalto 155/1982.
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Heidi Lampenius, "The solution".
300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
1 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
AALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland omkring 1900.
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Kristian Krokfors, "Andalucia".
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
Paavo Tynell, läslampa, Taito 1900-talets mitt.
640 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-tal.
3 000 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Heta Kuchka, "Uncle Stewen".
360 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR