Bukowskis Julauktion S195

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
1FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.Tillverkat av Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
12KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%
29MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
47TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.Senare glas.
55TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.Weight 3,1 kg. Over all in good condition. Some scratchmarks.
68Bo Lundwall, Sparvhök.Korrekt titel "Sparvhök"
74VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%
94Pastoral figurscen.Lagningar
105ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
115YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.En lådfront i underskåpet saknas; the front piece of one of the drawers in the lower part of the cabinet is missing.
148Torsten Andersson, Vårvindar.Duk 58 x 66 cm.
153KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
163ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
168Jean Tinguely, Abstrakt komposition.Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite.
212ARMRING OCH RING, Christina Zachrisson, Stockholm 2000 och 1991,Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite.
268Ivan Ivarson, Flicka med luta.På baksidan sitter två pappersetiketter: "Ivan Ivarson Kvinna med luta". Ena med katnr 63.
304FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.Originalkvitto från Nordiska Kompaniet medföljer
339Carl Bengtsson, Utan titel.Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite.
348STÅNKA, allmoge 1800-tal.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
455RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.Kvalitet ca F/inclusion.
468STÅNKA, allmoge, 1800-tal.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
485Carl Bengtsson, Utan titel.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
535PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
595POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.Kantnagg upptill vid hörn ca 0,5 cm.
680FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.A chip to the nose of one lion (with child), firing cracks.
696SOFFA, Arne Norell, tresitsig.Inköpt på Svenskt Tenn
737Porträtt av rysk officer.The man is not an Russian officer. Probably German or Preusian.
743STÅNKA, allmoge, 1800-tal.För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
916BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.Sprickor.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
141
176
190
243
263
316
581
818

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.