Kan inte nå servern

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

Föremål i fokus
 
97 föremål
Dan Ihreborn, pall, "Lins", Move, 2000-tal.
4d
Dan Ihreborn, pall, "Lins", Move, 2000-tal.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
2d
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
6d 19 tim
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
20 tim 30m
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
Aktuellt bud
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio.
19 tim 10m
Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio.
Aktuellt bud
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
2d
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.