Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

103 föremål
Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
2 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Erik Höglund, skål, glas, Boda, 1950-tal.
2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Erik Höglund, skål, glas, Boda glasbruk, 1960-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Micke Johansson, vas, glas, 2007.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Timo Sarpaneva, Vaser 1 par, Iittala 1995.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Frimurarglas, 6 st, 1900-tal.
650 SEK
Utropspris
2 500 SEK