Modern Art + Design 620

146 föremål
228. Gisela Trapp, hennes art, spegel, ca 1900.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
229. Auguste Ledru, vas, "Rèverie", Susse Frères, Paris ca 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
235A. Gustaf Fjaestad, bord samt stabbestolar, 6 stycken, jugend Arvika ca 1908-1914.
Klubbat pris
1 900 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
236. Georg Ringström, takarmatur, jugend, 1916.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
237. Carl Bergsten, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1918.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. Swedish Grace, fåtölj, 1920-30-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
240. Uno Åhrén, tillskriven, karmstol, Gemla, Diö ca 1927.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
243. Josef Frank, sekretär, Wien, ca 1920-22.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
244. Erik Fleming, ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
245. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Herman Bergman, skrin, Stockholm, ca 1940.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
249. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris
500 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
251. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
254. Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
255. Bo Wretling, fåtöljer 1 par, Firma Otto Wretling 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. Axel Einar Hjorth, soffa, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
265. Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn ca 1935-36.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
266. Firma Svenskt Tenn, bordsspegel, tredelad, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
267. Firma Svenskt Tenn, spegel, Stockholm 1932.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
269. Firma Svenskt Tenn, burk med lock, Firma Svenskt Tenn 1956.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
273. Björn Trägårdh, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
281. Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1964.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
282. Firma Svenskt Tenn, väggspegel, Stockholm 1932, proveniens Estrid Ericson.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
301. Axel Einar Hjorth, byrå "Typenko",  Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
302. Axel Einar Hjorth, skåp "Typenko", Nordiska Kompaniet 1935.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
303. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
304. Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Axel Einar Hjorth, byrå, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
306. Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
307. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
309. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
310. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
311. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
313. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
317. David Rosén, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet, ca 1938.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
319. Swedish Modern, golvlampor, 2 st, 1940-50-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
321. Carl-Axel Acking, taklampa, Bröderna Malmströms 1940-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
323. Bertil Söderberg, fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK